NIGDY PRZECIW ROSJANOM

Czwartek 17 marca 2022

Nie mogę być antyrosyjski, w sensie wrogiego odniesienia do narodu naszych braci znad Wołgi, zupełnie nie rozumiem powodów odrzucenia muzyki rosyjskiej w polskich radiostacjach czy filharmoniach, jestem temu stanowczo przeciwny. Karanie rosyjskiej kultury, niejednokrotnie absolutnie wyjątkowej, jak choćby dzieła Dostojewskiego czy Czechowa, jest w istocie formą wsparcia polityki Putina, przecież aż się prosi, żeby to karanie tłumaczyć – „Zobaczcie, nienawidzą nas …” Stosując podobną miarę, należałoby zabronić Bacha czy Wagnera, pamiętamy ile wycierpieliśmy od Niemców.

Mam wielką sympatię do Rosjan, którzy stanęli przeciwko licznym rosyjskim totalitaryzmom, wspomnę choćby o Aleksandrze Litwinienko, Annie Politkowskiej czy Borisie Niemcowie. Od wielu lat współpracuję z kilkunastoma osobami, na różne sposoby próbującymi podważać imperialne struktury w Moskwie.

Nie mieliśmy żadnych skrupułów przyjmując w szeregi naszych wolontariuszy Rosjan albo pół – Rosjan, angażujących się w pomoc Ukraińcom.

Nie możemy wyhodować w sobie fobii antyrosyjskiej, jeszcze w niektórych kręgach tlą się wątki antysemickie, dobrze, że przymilkły lub prawie wygasły nastroje antyukraińskie.

Cały czas chętnie przyjmujemy wolontariuszy, bardzo cenimy sobie każdego, kto choćby trochę czas chciał dać w służbie uchodźcom.

Zgłosić się można tutaj:

731 926 090

lub 81 534 2652

Prosimy także o dalsze wsparcie:

– przez zbiórkę:

www.pomagam.pl/ukraina

www.pomagam.pl/uchodzcyukraina

lub przelewem

Stowarzyszenie Solidarności Globalnej

nr konta 17 1240 1503 1111 0010 7256 9064

tytuł przelewu – darowizna na cele statutowe Ukraina

A na zdjęciu nocna ekipa – Białoruś, Kazachstan i Ukraina – pracują w punkcie recepcyjnym w Mirczu (pomiędzy Hrubieszowem i Tomaszowem). Pomagają tam, podobnie jak w innych punkach, głównie przy tłumaczeniach. Brawo Wiktoria, Irina i Dima.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.