RĘCE Z  CAŁEGO ŚWIATA DLA UKRAINY

Środa 16 marca 2022

Nasza wolontariacka wspólnota służąca uciekającym Ukraińcom stale się powiększa, największą grupą są Polacy oraz Ukraińcy, zarówno studiujący czy pracujący u nas ale także ci, którzy od kilku czy kilkunastu dni są już uchodźcami. Zaraz po nich chętnie włączają się Białorusini, także osiadli w Lublinie z powodu pracy czy studiów. Zauważyłem też dzisiaj egzotyczne trio – Smrawit z Etiopii, Sakhar z Kurdystanu i Kennedy z Nigerii, dzielnie przygotowywali kanapki.

Wieczorem pojawiła się także zaskakująca dwójka – na zdjęciu – to Nastia, z pochodzenia Ukrainka z Kijowa, ale obecnie obywatelka Izraela, mieszka w Hajfie oraz Elroj z Beer Szewa. Od środy zaangażują się jako wolontariusze, ale za nim przyjedzie także kilku lekarzy i terapeutów z Izraela, bardzo cieszymy się z tego desantu.

Różne nacje, które dołączają do nas, pokazują, że rezonans solidarności wybiega daleko poza strefę wojny i jej polskie obrzeża. Marzę, aby była to jaskółka zwiastująca odrodzenie solidarności w wymiarze europejskim i szerszym jeszcze.

Drugim dobrym znakiem jest kilka emerytowanych pań w rolach wolontariuszek oraz emerytowanych panów głównie w rolach kierowców.

Bardzo zachęcam, aby do nas dołączać, kontakt:

731 926 090

lub 81 534 2652

Prosimy także o dalsze wsparcie:

– przez zbiórkę:

www.pomagam.pl/ukraina

www.pomagam.pl/uchodzcyukraina

lub przelewem

Stowarzyszenie Solidarności Globalnej

nr konta 17 1240 1503 1111 0010 7256 9064

tytuł przelewu – darowizna na cele statutowe Ukraina

Dorzucam jeszcze zaproszenie, o którym pisałem już w poprzednim wpisie.

WOLNI  Z WOLNYMI

Charytatywny koncert dedykowany Ukrainie

My, Polacy cieszymy się wolnością od r. 1989, Ukraińcom ich wolność próbuje odebrać Rosja. Obydwa nasze narody wyzwoliły się spod sowieckiej dominacji przed 30 laty, teraz tak jak możemy  wspieramy Ukraińców na terenie ich państwa ale i w Lublinie. Miałem przyjemność dzisiaj uczestniczyć w konferencji prasowej zapowiadającej koncert w dn. 27 marca, główne role odegrali dyr. Filharmonii p. Wojciech Rodek (w środku) oraz Bartłomiej Bałaban, członek Zarządu Województwa Lubelskiego, odpowiedzialny za kulturę. Niewątpliwą ozdobą konferencji był krótki występ Sary Dragan (skrzypce) i Tomasza Rittera (fortepian), usłyszeliśmy fragment II koncertu d-moll Henryka Wieniawskiego. Wspomniani soliści oraz cała Orkiestra Lubelskiej Filharmonii wróciła właśnie z 55-dniowego tournée w USA, gdzie odnieśli wielki sukces.  

Centrum Wolontariatu, Stowarzyszenie Solidarności Globalnej we współpracy z Filharmonią zapraszają na koncert „Wolni z wolnymi”, który odbędzie się w niedzielę 27 marca o godz. 16:00 w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie.

Wśród wykonawców:

Małgorzata Grzegorzewicz-Rodek – sopran

Piotr Olech – kontratenor

Tomasz Ritter – fortepian

Miłosz Bachonko – akordeon

Jakub Niedoborek – gitara

Zespół Por Fiesta

Andrzej Mazur – klarnet

Anna Komusiński-De Alba – wiolonczela

Grzegorz Cholewiński – skrzypce

Łukasz Cholewiński – skrzypce

Gabriela Klauza – organy

Michał Iwanek -fortepian

Dawid Jarząb – dyrygent

Wojciech Rodek – dyrygent

Program: M. Skoryk, L. Van Beethoven, El. Elgar, G.B. Pergolessi, F.Chopin, W.A. Mozart, M. Bachonko

Wszyscy artyści biorący udział w wydarzeniu występują charytatywnie

Sala Koncertowa Filharmonii Lubelskiej, ul. M. Curie-Skłodowskiej 5 

Informacja o zaproszeniach : tel. 797 341 681 Organizatorzy nie biletują koncertu, prosimy o dobrowolne datki do puszek, z którymi pojawią się wolontariusze.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.