WIELKIE ZWYCIĘSTWO UKRAIŃSKICH KOBIET

Wtorek 8 marca Dzień Kobiet

No i mamy w Polsce dzisiaj nadspodziewanie Wielki Dzień Kobiet! Wśród ponad miliona już uchodźców z Ukrainy zdecydowana większość to kobiety i dzieci, nie mam dostępu do statystyk, nie wiem jak to jest w procentach. Wszystko na to wskazuje, że to będzie najmniej Miesiąc a być może nawet Rok Kobiet Ukraińskich.

O czasów nazaretańskiej Marii i Jej trudnej misji towarzyszenia Synowi w misji zbawienia, powoli zaczęła się era zrównywania miejsca i praw kobiet i mężczyzn. Ewangelia znakomicie promuje dziewczęta (taką była Maria w chwili zwiastowania) i kobiety, Chrystus zalicza je do swoich najbliższych współpracowników (np. Maria Magdalena), są bohaterkami wielu kluczowych przypowieści – uboga wdowa, Samarytanka, etc. We współczesności to Równouprawnienie już jakoś się dokonuje, kobiety bywają premierami i prezydentami, choć ONZ jeszcze się nie odważył na kobiecą szefową, tak samo jak wielka amerykańska demokracja. W Polsce, jak dotąd, panie zajmują miejsca dekoracyjne, owszem bywały premierami ale ośrodki decyzyjne były poza nimi.

Miałem przywilej poznania niezwykłych kobiet, które stanęły na czele protestów, choćby te w Gruzji na pocz. lat 90-tych ub. wieku czy Damas de Blanco, kubańskie żony, córki, matki i siostry uwięzionych przez reżim mężów, ojców, synów i braci.

Nie wiem jaką rolę Opatrzność wyznacza dziewczętom i kobietom z Ukrainy. Wśród blisko – albo i ponad – 200 wolontariuszy, którzy dzisiaj w naszym Centrum Wolontariatu służą swoich uchodźczym pobratymcom, bodaj trzy czwarte to dziewczęta i panie.

Na zdjęciu, od lewej – Mała (Anastazja – o tym imieniu mamy 11 wolontariuszek), kierowniczka rekrutacji wolontariuszy, Kolorowa (Waleria), studiuje z Małą grafikę w Lublinie, Główna, czyli Ania, koordynatorka całego zamieszania, wkrótce magister psychologii, Małgosia, prawie adwokat, Polka i Wiktoria, która wczoraj zadebiutowała w roli wolontariuszki a uciekła ze Lwowa. Mam nadzieję, że polska część wolontariuszek ze zrozumieniem przyjmie w tym czasie prymat wschodnich sąsiadek.

Nie wiem, jak będzie przyszłość, mam nadzieję, że całe poświęcenie ukraińskich kobiet, tam nad Dnieprem i tu nad Wisłą, zaowocuje kiedyś wielkim  zwycięstwem.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.