BÓG W NASZEJ ZAGRODZIE

Sobota 12 lutego 2022

Załączam dziś reprodukcję „Bożego Narodzenia”, obrazu, który jest dziełem Jana Wydry, zapomnianego przedwojennego malarza. Pochodził z Ciecierzyna pod Lublinem i należał do Bractwa św. Łukasza, powołanego w Kazimierzu nad Wisłą przez znanego pedagoga i mistrza pędzla, Tadeusza Pruszkowskiego, bodaj najwybitniejszym twórcą w tym gronie była Antoni Michalak.

Obraz prezentuje scenę narodzin Chrystusa, w tle widzimy kazimierską Górę Trzech Krzyży, Zamkową i wieże fary. Krowa i kilka kur, to Lubelszczyzna, przedwojenna i biedna, wiejska i prosta. I tu właśnie jest coś fascynującego, Wydra posługuje się bowiem ideą „uniwersalności Wcielenia” (fachowy termin teologiczny), czyli przekonaniem, że Bóg zjednoczył się z każdym człowiekiem, w każdym miejscu i czasie, stał się bliski nie tylko palestyńskim ziomkom ale i lubelskim wieśniakom. To nie gdzieś tam daleko narodził się Bóg, ale u nas także, w naszej zagrodzie. Każdy człowiek i cała ziemia są przestrzeniami Jego obecności i działania. Mamy do Niego bardzo blisko, to ja i Ty jesteśmy Bożym Terenem, także i nasze zagrody, biura, domy i kawalerki.

Na innym obrazie Wydry – „Macierzyństwo” – przedstawiona jest Maria jako młoda dziewczyna, która odkrytą piersią karmi Jezusa, śmiały koncept jak na dzieło z lat trzydziestych ub. wieku. To płótno znajduje się (chyba) w Muzeum Narodowym w Warszawie, poszukajcie jego reprodukcji w Internetach.

Obraz „Boże Narodzenie” można podziwiać w Muzeum Narodowym w Lublinie (na Zamku). W tym roku przypada 120 rocznica urodzin Jana Wydry, trwają poszukiwania innych dzieł malarza, prawdopodobnie znajdujących się w rękach prywatnych, celem jest wystawa prac mistrza z Ciecierzyna. Muzeum prosi posiadaczy obrazów Wydry o kontakt – kurator Klara Sadkowska, k.sadkowska@mnwl.pl lub 81 537 96 30.

Bardzo dziękuję Muzeum za udostępnienie pliku z obrazem Jana Wydry.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.