GHAIT BARTEK WIELKIE ŚWIĘTO

Sobota 29 stycznia 2022

Przyznaję, że ostatnie dwa dni były bardzo wzruszające. W jednym z naszych mieszkań dedykowanych uchodźcom, zamieszkała właśnie rodzina Oli i Fadhila. To był najpierw zwykły gest przekazania kluczy, po którym nasi Goście ryknęli z radości.

Rodzina Oli i Fadhila pochodzi z Bagdadu, uciekali, aby ocalić siebie, a przede wszystkim swoje dzieci, w ich dzielnicy co jakiś czas wybuchały bomby podkładane przez różne grupy terrorystyczne, zginęli ich sąsiedzi, ktoś z kuzynów.  Na granicy z Polską białoruscy pogranicznicy poszczuli ich psami, zęby jednego z tych czworonogów poszarpały nogę Alego, syna. Potem, już po polskiej stronie, córeczka omal nie utonęła w bagnie. Ola nagrała film, błagała o butelkę czystej wody, bo przez kilka dni musiała wystarczyć rosa. Druga córeczka chciała rzucić się w bagno i pójść do Nieba, Ola odratowała ją.

Dwa dni temu po raz pierwszy od pół roku mogli wziąć dowoli prysznice w naszym mieszkaniu, potem padli w miękkie łóżka, wcześniej sypiali na mchach i igliwiu, dalej na byle jakich kanapach, oferowanych w ośrodkach dla uchodźców.

A wczoraj zjedliśmy razem pizzę, żartowaliśmy, oni szczęśliwi, że znaleźli Dom, my szczęśliwi, że daliśmy pęk kluczy. Dzisiaj, w sobotę, nasi Goście (a z Nimi  Pan Bóg – przecież to prawda, że „Gość w dom, Bóg w dom”) zwiedzą Lublin i posmakują lubelskiej kuchni.

To jest również święto Was wszystkich, którzy poprzez swoje wpłaty, pozwalacie nam opłacać gaz, prąd i wodę w naszych mieszkaniach. Dziękuję, Bóg zapłać. Tak, dalej jest numer konta, wiecie – i widzicie na zdjęciach – na co idą te sumy.

Uczę się imion naszych Gości, Ghaith, Fadhil … I wiem, co oni czują, jak próbują wymówić „Mieczysław” lub „Bartłomiej”, bo Bartek właśnie wręcza klucze do Nowego Domu naszych cudownych Gości z Bagdadu.

Stowarzyszenie Solidarności Globalnej

nr konta 17 1240 1503 1111 0010 7256 9064

tytuł przelewu – darowizna na cele statutowe

Adres: Stowarzyszenie Solidarności Globalnej

ul. Gospodarcza 2

20 – 217 Lublin

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.