UKRAINA JUTRO W NATO

Środa 26 stycznia 2022

Poniżej znajdziecie apel biskupów z Ukrainy, wzywający właśnie dziś – i w każdą kolejną środę – do modlitwy i postu w intencji uchronienia od wojny, tekst suplikacji jest na końcu wpisu.

Nie mam wątpliwości w moc modlitwy, codziennie proszę Boga o pokój na świecie i oddalenie widma wojny na Ukrainie. W r. 2003 modliłem się w kościele Ducha Świętego w Lublinie o ustrzeżenie od wojny w Iraku, modliłem się razem z wierzącymi muzułmanami, głównie z Iraku i Syrii. Ta wojna jednak nadeszła, sprokurowana zresztą z racji fałszywych informacji, którymi wówczas dysponował amerykański prezydent. Mój kolega po fachu – w pewnym sensie – żydowski kantor Symcha Keller, obecnie posługujący w Lublinie, wspomniał niedawno spotkanie z Benedyktem XVI w Auschwitz, papież pytał z trwogą – Jak Bóg do tego dopuścił? Na co Symcha odrzekł (mniej więcej) – Czemu Bóg? Jak człowiek, jak człowiek mógł do tego dopuścić?

I tak mi się wydaje, że nie spychajmy odpowiedzialności za różne zła, przez nas ludzi sprowadzane, na Boga. On dał nam wolną wolę, Putinowi, Bidenowi i innym także.

Niedawno wysłaliśmy – Centrum Wolontariatu w Lublinie – leki, ubrania i żywność do strefy przyległej do Donbasu, to mogliśmy zrobić, myślę, że ponowimy takie dzieła, to możemy zrobić.

Tak myślę, że nie wystarczy ciepło myśleć o siostrach i braciach z Ukrainy, nie wystarczy współczuć. Coś trzeba zrobić, pomodlić się ale i wydać jakieś polskie grosze i złote, żeby komuś tam, w pobliżu Donbasu trochę lepiej było.

Do polityki nie nadaję się, bo jednak dla mnie białe jest białe, a czarne nadal czarne, a to moskiewskie czerwone. Jednak – proszę wybaczyć rozmach wyobraźni – jest prosty sposób postraszenia hord znad Wołgi. Trzeba przyjąć Ukrainę do NATO. Tylko nie kiedyś tam, ale dzisiaj, a wtedy jutro zbrojne ramiona Putina staną do rywalizacji nie ze słabymi jednak pułkami z Kijowa, ale  z całą – oby – potęgą NATO. Ja na taką wyobraźnię mogę sobie pozwolić, Wy także, ale obawiam się, że pozostanie nam modlitwa i szczere gesty solidarności z siostrami i braćmi na Ukrainie.

Apel

„Wzywamy 26 stycznia do podjęcia postu i modlitwy w intencji pokoju. Prosząc o ten jeden postny dzień, zachęcamy do jego kontynuacji w każdą środę” – apeluje Konferencja Biskupów Ukrainy. Rzymskokatoliccy biskupi wyrażają wdzięczność papieżowi Franciszkowi za apel skierowany do całego świata. „Jego głos jest wołaniem w imieniu nas wszystkich, bez względu na wyznawaną religię, obrządek, czy poglądy polityczne” – napisali biskupi. Publikujemy tekst apelu biskupów:

„Czcigodni Kapłani i Osoby Życia Konsekrowanego!

Umiłowani Bracia i Siostry!

W trudnym czasie, jakiego doświadcza Ukraina, wielkim wsparciem dla naszego Narodu jest solidarność płynąca ze strony Kościoła Powszechnego, a szczególnie ważnym jest głos papieża Franciszka, któremu nie jest obojętny nasz los. Wyrazem tego jest apel papieża o modlitwę w intencji pokoju w Ukrainie, skierowany do całej Wspólnoty Kościoła. W prośbie Ojca Świętego dostrzegamy ojcowską troskę, z jaką zatrzymuje się przy nas, nie tylko jako Głowa Kościoła Katolickiego, ale również jako głos sumienia, wzywający do poszanowania prawa do pokoju i wolności.

Wdzięczni jesteśmy papieżowi Franciszkowi za taką postawę i apel skierowany do całego świata. Jego głos jest wołaniem w imieniu nas wszystkich, bez względu na wyznawaną religię, obrządek czy poglądy polityczne.

Jako wspólnota Kościoła rzymskokatolickiego w Ukrainie, modląca się od wielu lat o dar pokoju, trwajmy jednomyślnie na modlitwie. Wyrazem jedności z całym modlącym się Kościołem niech będzie od dziś śpiew „Suplikacji”, którym kończyć będziemy każdą sprawowaną Mszę św., pamiętając przy tym o słowach Pana Jezusa: „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Albowiem każdy, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą” (Mt 7,7-8).

W najbliższą środę natomiast, 26 stycznia, wzywamy do podjęcia postu i modlitwy w intencji pokoju. Prosząc o ten jeden postny dzień, zachęcamy do jego kontynuacji w każdą środę. Bowiem połączone wyrzeczenie z modlitwą, taką ufną i prostą, sprawia, że wzrusza się Serce Boga.

Do modlitwy w intencji pokoju zaprośmy Najświętszą Maryję Pannę, naszych Świętych Patronów, a spośród nich Świętego Michała Archanioła, Patrona Ukrainy.

Wszystkim Wam na ten czas wielkiej narodowej modlitwy z serca błogosławimy.

Rzymskokatoliccy Biskupi Ukrainy”.

Suplikacje

Święty Boże, Święty mocny,
Święty a Nieśmiertelny
Zmiłuj się nad nami.

Od powietrza, głodu, ognia i wojny
Wybaw nas Panie!

Od nagłej i niespodzianej śmierci
Zachowaj nas Panie!

My grzeszni Ciebie Boga prosimy
Wysłuchaj nas Panie!

Na zdjęciu – flaga NATO.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.