SZANSA NA GODNĄ WIGILIĘ

Wtorek 30 listopada 2021

Jest jeszcze dość czasu, abyśmy tegorocznej Wigilii nie spożywali niegodnie, być może mamy i takie w biografiach. To nic, jeśli ktoś nie miał świadomości nie ma winy.

Po kolei, zatem. Jeśli zjadamy smakowite dania, to fundujemy radość sobie, swoim najbliższym, robimy to dla siebie, rodziny znajomych. Kiedy zaś nakarmimy głodnych – a także gdy odwiedzimy chorych czy ugościmy przybyszów – sprawiamy radość Panu Jezusowi, pamiętamy przecież: „Byłem głodny, a daliście Mi jeść …, byłem chory, a odwiedziliście Mnie …, byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie …”

W Ewangelii zapisana jest bardzo pouczająca historia (np. Mt 14,13 – 21), za Jezusem ciągną tłumy, zbliża się wieczór, wszyscy są zmęczeni. Apostołowie widzą problem, jak zaspokoić głód tej rzeszy i znajdują proste rozwiązanie, namawiają Pana Jezusa, aby odesłał ludzi do pobliskich wsi. A oni szybciutko siądą do kolacji, przypuszczam, że obrotny Judasz zadbał o kosze ze smakołykami. I wtedy Jezus mówi, hola, hola, panowie! Wy dajcie im jeść!” Najpierw zatroszczcie się o nich, potem o siebie! Najpierw bliźni i Bóg, następnie dopiero wy!

Ta scena podpowiada mi, że wiele naszych, chrześcijańskich z pozoru Wigilii, jest niegodnych. Jeśli najpierw nakarmimy głodnych (odwiedzimy chorych, ugościmy przybyszów), mamy prawo z czystym sumieniem sami zasiadać do posiłku. Przy czym, wzorem Pana Jezusa, nakarmiajmy i chlebem i słowem, słowem nadziei, pociechy, pokrzepienia i wzmocnienia.

Powie ktoś – ale tego niema w naszej tradycji! Wiem, ale wiem też, że często Jezus był krytyczny wobec tradycji – por. 5 rozdział u Mateusza, choćby w miejsce zwyczajowego oko za oko apelował o nadstawianie drugiego policzka. Niestety, tradycja może zastępować wiarę a nawet całkowicie ją zabić.

Nasze, polskie wigilijne tradycje mają wiele zapożyczeń z pogańskiego Święta Godów, to jeszcze nie jest złe. Gorzej, jeżeli nie towarzyszą im akty miłości i solidarności z tymi, którzy byli najdrożsi Jezusowi.

Do Wigilii jeszcze całe 24 dni, obyśmy spożywali ją godnie.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.