TO KAMIENIAMI W PAPIEŻA  ŚMIAŁO

Piątek 22 października 2021 Wspomnienie św. Jana Pawła II

Na papieża Jana Pawła II przyjdzie jeszcze czas. Był czas siewu, te wszystkie pielgrzymki, kazania, nawet pogawędki o kremówkach. Myśmy się przy tym wszystkim wzruszali, klaskali, wiwatowali, to też jest ważne i potrzebne, ale to minęło.

Teraz z jednej strony na postać papieża spadają różnej wagi gromy, że nie nazbyt światły był, że Dziwisz nim sterował, że mógł zrobić więcej, że za szybko go kanonizowano. Jasne, jest prawo krytyki, dociekania, zgoda. Najbardziej jednak smucą mnie ataki tych, co sami pozrzucali sutanny i habity i teraz walą kamieniami wagi najcięższej, a w tle jest sugestia, że jak oni byliby papieżami albo przynajmniej papieskimi sekretarzami, to byłoby niebo na ziemi, a nie ten brzydki Kościół, jak obecnie. I jaka to estyma, jaki honor, no, no, papieża krytykować! To dopiero walor, dopiero brawura, prawie jak szarża pod Somosierrą, i przecież świadomi są, że kamieniami rzucają tylko ci, co są bez winy.

Cenię tych, co wierni prawdzie, widzą słabe punkty pontyfikatu Jana Pawła II, ale też potrafią zobaczyć Himalaje dobra, świętości i miłosierdzia w słowach i czynach krakowskiego księdza, który wdarł się na komnaty watykańskie. Mało takich.

A dlaczego piszę, że na papieża dopiero przyjdzie czas? Bo Jego myśl, przesłanie, głównie dotyczące budowania Cywilizacji Miłości, wymaga czytania, myślenia i budowania. Oklaski, wzruszenia, już były, teraz pora na rozdawanie chleba głodnym, wysyłania namiotów do Usnarza (żaden oponent Jana Pawła II jeszcze nie wysłał), otwierania domów dla bezdomnych i odwiedzania więźniów.

Rozumiem jednak namiętnych i rozzuchwalonych krytyków papieża. Usługa obrzucania kamieniami jest nawet dobrze płatna. A tym zyskiem wszak pogardzić nie sposób. Nie martwcie się, to jest do wybaczenia i przy Sądzie Ostatecznym jakoś przemknie bez piekielnych konsekwencji.

Na koniec kazania, warto jednak kupić konserwę dla bezdomnego, lepsze to niż kremówka, nawet papieska.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.