PAN JEZUS NA MURZE W USNARZU

Piątek 15 października 2021

Zatem będziemy mieli mur na granicy z Białorusią. Pojadę zobaczyć jak już powstanie, nie wiem czy dożyję czasu, kiedy zostanie rozebrany albo zburzony. Po murach pozostaje zwykle niewiele, ich ruiny trafiają zwykle na listę atrakcji turystycznych, żadne z tych wznoszonych w historii nie przetrwały. Polski mur dołączę do kolekcji tych, które albo jeszcze w dobrym stanie (berliński) albo w resztkach już widziałem (Stambuł).

Murowanie jest dość starym pomysłem, seniorem jest wał chiński, ten w Usnarzu pozwoli Polsce dołączyć do mało chlubnego grona ludów strachu. Za każdym murem stoi strach wznoszących go, w Polsce już prawie skutecznie rozbudzony został strach prze uchodźcami, których zresztą osobiście mało kto widział.

Dokładnie 60 lat temu powstał jeden z najbardziej wstydliwych murów, berliński, dzielący naród niemiecki. Przynajmniej dwóch Polaków poniosło przy nim śmierć. Historycy policzą kiedyś ofiary Polskiego Muru. Będzie wstyd wielki, nawet jest już teraz.

Uchodźcy próbujący dostać się do Europy stają u jej granic z powodu Europy. To przecież Europejczycy wymyślili Irak i Syrię z ich absurdalnymi granicami, to Europejczycy wespół ze swoimi rodakami z Ameryki, wzniecili wojny w Iraku i Afganistanie (te ostatnie), a wcześniej bezlitośnie gnębili i łupili ludy Afryki i Azji.

Polacy, odważny naród, walczący o „wolność naszą i waszą”, przelękli się – zostali zastraszeni parszywą narracją – jakichś innych, rzekomo dzikich ze Wschodu i Południa. Będziemy się bardzo wstydzić muru w Usnarzu.

Sąsiedzi wznoszą między sobą ogrodzenia i mury, kiedy panuje między nimi wrogość, kiedy jeden drugiego boi się. Już prawie nas nauczono, że uchodźcy są wrogami i chcą nas pozabijać.

No tak, wiele razy już o tym pisałem, „Byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie”. Teraz Panie Jezu, przychodzący w moich siostrach i braciach ze Wschodu i Południa, trafisz na mur. Ten betonowy w Usnarzu to jeszcze pikuś, można go przeskoczyć lub obejść podkopem. Trafisz jednak na mur w naszych polskich sercach, kiedyś tak gościnnych i szlachetnych.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.