NO TO OGŁASZAM DZIEŃ PRZYJAŹNI OD AGATY

Poniedziałek 11 października 2021

Byłem wczoraj u Agaty, Agaty Budzyńskiej, przy jej grobie. Porozmawialiśmy trochę, była okazja, srebrne … No właśnie, co? Agata przeniosła się w Lepszy Świat dwadzieścia pięć lat temu, jak to nazwać?

Kiedy pierwszy raz słyszałem – siedziałem w drugim rzędzie – „Narysuję dla ciebie aniołka”, byłem pewien, że będzie rysowała go dla mnie. No ale tak myślała połowa chłopaków wlepiających gały w dziewczynę z gitarą, najweselszą dziewczynę z Lubartowa.

Opowiedziałem jej, że nadal po tamtej stronie lasu kwitną poziomki, ale obawiam się, że zaraz ktoś tam wklei ohydny hangar Biedronki. Mówię jej, że nie ma już prawie sklepów, są tylko baraki Biedronek, które kochamy za zawsze niskie ceny, tfu!

Pytałem czy nadal chce narysować aniołka, wyszedłem na głupka. Przecież Ona teraz wszystkie aniołki ma pod ręką, ba, nawet samego Pana Jezusa! Agata, przepraszam i dziękuję, że wyśpiewałaś dla wielu ludzi cały świat.

Wreszcie spytała, czy ludzie jeszcze się przyjaźnią? Kłamię słabo, więc powiedziałem, że dziś ludzie rzadko przyjaźnią się z ludźmi, ale najchętniej ze swoimi smartfonami i Instagramami. I poprosiła, czy nie mógłbym ogłosić jakiegoś Wielkiego Dnia Przyjaźni Z Ludźmi. Dobra, Agata, ogłaszam.

O aniołku:

O poziomkach:

O przyjaźni:

Agata

Urodziła się w Lubartowie. Po ukończeniu szkoły podstawowej uczyła się w klasie matematyczno-fizycznej w lubartowskim liceum. Maturę zdała 3 czerwca 1983. Studiowała filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tytuł magistra uzyskała 31 stycznia 1990. Oprócz tego ukończyła studium zawodowe i otrzymała tytuł instruktora kulturalno-wychowawczego o specjalności teatralnej.

Początkowo występowała w duecie z Dorotą Najdą jako Buduar. W 1983 roku zespół otrzymał wyróżnienie w Ogólnopolskim Studenckim Przeglądzie Piosenki Turystycznej Yapa w Łodzi. Jako solistka zadebiutowała w 1984 roku na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Otrzymała wówczas wyróżnienie za pierwiastek kobiecości.

W latach 1985–1987 wystąpiła trzykrotnie na festiwalu Piosenki Miłosnej i Erotycznej Blyrwa i Amor w Poznaniu zdobywając kolejno: wyróżnienie, pierwszą nagrodę i Grand Prix Festiwalu. W latach 1990–1991 prowadziła w Lubelskim Domu Kultury cykliczne wieczory artystyczne pod nazwą Agata Budzyńska i jej goście. W latach 1991–1994 współpracowała z Teatrem Literacko-Muzycznym w Lublinie. Występowała w bajkach dla dzieci, a także w programie poetyckim Niedokończona krucjata dla młodzieży szkół średnich.

29 sierpnia 1992 poślubiła Andrzeja Trąbkę.

Zmarła tragicznie na Mazurach w wyniku zatrucia czadem z piecyka, nocując z przyjaciółmi na żaglówce, podczas jednego z festiwali piosenki turystycznej.

Zdjęcia: cmentarz w Lubartowie.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.