CO NA DESER U BISKUPÓW

Kazanie na 28 Niedzielę Zwykłą 10 października 2021

Póki jeszcze duża część z Was chodzi do kościoła – albo przynajmniej nie myli Ewangelii z tekstami Małego Księcia – zabierzmy coś z dzisiejszego fragmentu.

Nie będę nauczał o konieczności sprzedania wszystkiego, raz, że mam niewiele, dwa, że będę niedługo próbował sprzedać mój szesnastoletni samochód, a zysk (pewnie nie za duży) przeznaczę na ubogich.

Przy czytaniu tej Ewangelii od razu narzuca się bogactwo Kościoła hierarchicznego, trochę przereklamowane (wiem, co piszę), sprzeczne z duchem przesłania Chrystusowego. Kościół hierarchiczny nie jest jakoś szczególnie bogaty i rezydencje polskich milionerów biją na głowę a nawet dwie tzw. pałace biskupie, wiem, co piszę, bywałem i tu i tam. Razi może trochę blichtr  kościelny, w Polsce odziedziczony po sarmacji. Przyznaję, jadałem wykwintne obiady z biskupami, arcybiskupami i nawet kardynałami. Dla ciekawskich podam, że zwykle jest to jedna przystawka, zupa, drugie danie, ciasto i kawa. Przy bardziej okazałych podawano do wyboru dwa rodzaje przystawek a po ciastach były lody. Jestem zwolennikiem prostych smaków, konkretnych, więc mój żołądek buntował się i następnego dnia miałem post. Kocham rosół i mielonego z buraczkami, ale jak jest pomidorowa i placki ziemniaczane, to też mam radość.

Chyba trzy razy wieziony byłem  maybachem, ale nie tym z Torunia (jeśli istnieje) tylko znajomego dyplomaty obcego kraju. Biskupi zwykle wożeni są pasatami, skodami superb albo citroenami (tego ostatniego nie rozumiem, bo francuskie samochody są raczej z drugiej ligi, mogę się mylić).

To co z bogactwem? Ewangelia dzisiejsza skierowana jest nie tylko do biskupów i księży ale do każdego z nas. Powiem na koniec tak, dobrze jeśli macie piękne domy, wspaniałe wille, bogate zasoby w bankach, świetnie! A jeszcze piękniej, jeśli nie pogardzacie ubogimi szoferami w starych matizach, jeśli macie szacunek dla bywalców barów mlecznych (są takie, bywam, tanie, naprawdę, ostatnio w stolicy obiad miałem za 12 złotych), jeśli nie wyrzucacie swetrów i dżinsów a dajecie bezdomnym, jeśli nie brzydzi was mocno podpity gość pod dworcem i jeśli staracie się kochać każdego człowieka. Amen, dobrej niedzieli, radości pełnymi garściami i pysznego rosołu albo i jarzynowej!

Ewangelia

Gdy Jezus wybierał się w drogę, przybiegł pewien człowiek i upadłszy przed Nim na kolana, zaczął Go pytać: «Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?»

Jezus mu rzekł: «Czemu nazywasz Mnie dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg. Znasz przykazania: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, nie oszukuj, czcij swego ojca i matkę».

On Mu odpowiedział: «Nauczycielu, wszystkiego tego przestrzegałem od mojej młodości».

Wtedy Jezus spojrzał na niego z miłością i rzekł mu: «Jednego ci brakuje. Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną». Lecz on spochmurniał na te słowa i odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości.

Wówczas Jezus spojrzał dookoła i rzekł do swoich uczniów: «Jak trudno tym, którzy mają dostatki, wejść do królestwa Bożego». Uczniowie przerazili się Jego słowami, lecz Jezus powtórnie im rzekł: «Dzieci, jakże trudno wejść do królestwa Bożego tym, którzy w dostatkach pokładają ufność. Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne niż bogatemu wejść do królestwa Bożego».

A oni tym bardziej się dziwili i mówili między sobą: «Któż więc może być zbawiony?»

Jezus popatrzył na nich i rzekł: «U ludzi to niemożliwe, ale nie u Boga; bo u Boga wszystko jest możliwe».
Wtedy Piotr zaczął mówić do Niego: «Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą».

Jezus odpowiedział: «Zaprawdę, powiadam wam: Nikt nie opuszcza domu, braci, sióstr, matki, ojca, dzieci lub pól z powodu Mnie i z powodu Ewangelii, żeby nie otrzymał stokroć więcej teraz, w tym czasie, domów, braci, sióstr, matek, dzieci i pól, wśród prześladowań, a życia wiecznego w czasie przyszłym».

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.