ODEJŚĆ W NAJLEPSZYM STYLU

Środa 22 września 2021

O ile to od nas zależy – a zależy jeśli czytacie ten tekst – to nie wolno umierać byle jak. Dla chrześcijan jest to oczywiste, bo mamy w pamięci ostanie dni Chrystusa.

Ludwik Finkel urodził się w kresowym Tarnopolu, był przed ostatnią wojną niezwykle cenionym historykiem we Lwowie, twórcą naszej rodzimej wiedzy o bibliografii. Pod koniec swojego lekko ponad 70 – letniego życia dostał propozycję napisania wstępu do monumentalnej monografii historii Europy, którą zamierzała wydać jedna z warszawskich oficyn. Ciężko chory pan Ludwik krygował się i opierał, w końcu podpisał umowę. Kiedy zbliżał się termin oddania tekstu do drukarni, Stanisław Lam, dyrektor wydawnictwa, przeczytał w prasie nekrolog oznajmiający o śmierci prof. Finkela.

Zasmucony stratą naukowca i zmartwiony brakiem wstępu do publikacji wszedł do biura swojej firmy. Sekretarz podał mu poranną przesyłkę pocztową. Otworzył i zobaczył rękopis zamówionej przedmowy. Na kopercie spostrzegł też, że data wysłania tekstu i data śmierci profesora są tożsame. Wreszcie w postscriptum przesyłki znalazł zdanie: „Nie mogłem odejść z tego świata bez wypełnienia tego ostatniego zobowiązania.”

Od nas zależy w jakim stylu odejdziemy z tego świata.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.