MOCNE FAKTY NA WIECZNOŚĆ

Kazanie na 18 Niedzielę Zwykłą 1 sierpnia 2021

Niedawno uczestniczyłem w pogrzebie młodego jeszcze chłopaka, bezdomnego od kilkunastu lat. Zapamiętałem może dwie czy trzy sytuacje w których palił papierosa w towarzystwie innych bezdomnych. Papieros – sklepowy nie taki z petów – to rarytas dla bezdomnych, jak ktoś takiego zapala zaraz znajdą się chętni do pociągnięcia kilku sztachów. Paweł to rozumiał, zaciągał się najpierw sam a potem oddawał papierosa innym.

Czytam w dzisiejszej Ewangelii – Zabiegajcie nie o ten pokarm, który niszczeje, ale o ten, który trwa na życie wieczne. W jednym z hymnów liturgicznych znajduje się cenna wskazówka:

Wszystko przeminie, gdy nadejdzie wieczność,

Wiara się skończy, a nadzieja spełni;

Miłość zostanie, aby Cię poznawać

W Twoim królestwie.

Miłość to pewna droga do Pana Boga i życia wiecznego. Miłość to mocne, twarde i konkretne fakty.

Ewangelia na dzisiaj

Kiedy ludzie z tłumu zauważyli, że na brzegu jeziora nie ma Jezusa ani Jego uczniów, wsiedli do łodzi, dotarli do Kafarnaum i tam szukali Jezusa. Gdy zaś odnaleźli Go na przeciwległym brzegu, rzekli do Niego: «Rabbi, kiedy tu przybyłeś?»

W odpowiedzi rzekł im Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Szukacie Mnie nie dlatego, że widzieliście znaki, ale dlatego, że jedliście chleb do syta. Zabiegajcie nie o ten pokarm, który niszczeje, ale o ten, który trwa na życie wieczne, a który da wam Syn Człowieczy; Jego to bowiem pieczęcią swą naznaczył Bóg Ojciec».

Oni zaś rzekli do Niego: «Cóż mamy czynić, abyśmy wykonywali dzieła Boga?»

Jezus, odpowiadając, rzekł do nich: «Na tym polega dzieło Boga, abyście wierzyli w Tego, którego On posłał».

Rzekli do Niego: «Jaki więc Ty uczynisz znak, abyśmy go zobaczyli i Tobie uwierzyli? Cóż zdziałasz? Ojcowie nasi jedli mannę na pustyni, jak napisano: „Dał im do jedzenia chleb z nieba”».

Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Nie Mojżesz dał wam chleb z nieba, ale dopiero Ojciec mój daje wam prawdziwy chleb z nieba. Albowiem chlebem Bożym jest Ten, który z nieba zstępuje i życie daje światu».

Rzekli więc do Niego: «Panie, dawaj nam zawsze ten chleb!»

Odpowiedział im Jezus: «Ja jestem chlebem życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie»

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.