27 % KREDYTU ZAUFANIA DLA WŁADZY

Piątek 30 lipca 2021

Czy zastanawialiście się skąd bierze się bardzo niskie zaufanie do rządzących? W Polsce obecnie tylko 27% obywateli ufa władzom i jest to jeden z najniższych poziomów w Europie, dla porównania w Szwajcarii jest to 85% a w Norwegii 83% (dane za raportem OECD z marca b.r.)

O ile w czasach komuny taka postawa była zrozumiała, bo władze zawsze nam narzucano, o tyle po r. 1989 sami już wybieramy. System elekcji nie gwarantuje oczywiście, że rządzić będą jedynie ci, którym my akurat ufamy. Oczywiste jest również, że sami rządzący dają powody do nieufności, ale tak jest w każdym państwie. Trudno w zachowaniach władz widzieć jedyną przyczynę braku zaufania i pomijam tu konkretne sympatie dla różnych opcji politycznych.

Nie sądzę też, aby jedynym dobrym wyjaśnieniem był polski gen anarchii, niechęci do jakichkolwiek władz oprócz naszej na swoim podwórku. Zaufania do władz nie da się zadekretować, może jednak potrzebujemy – zabrzmi to dziwnie – bardziej pokochać swoje państwo, no choćby bardziej polubić. Mamy je dopiero od 30 lat i nikt nie powiedział, że już na zawsze. Przy czym nie chodzi mi o lubienie (lub nie) konkretnych osób, bo jak wiadomo będą się stale zmieniały u sterów. Myślę o bardziej przyjaznym myśleniu o rządzących i instytucjach państwowych. O większym kredycie zaufania. Może coś by wyjaśniły badania, które pokazałyby czy w ogóle chętnie dajemy komukolwiek jakiekolwiek kredyty.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.