SPOWIEDŹ RAZ NA 63 LATA

Wielka Środa 31 marca 2021

Kilka lat temu młoda dziennikarka zapytała mnie – „Po co ksiądz organizuje te rekolekcje dla bezdomnych? Nawracają się chociaż?” Chwilę pomilczałem i odpowiedziałem pytaniem – „A pani chodzi na rekolekcje?” Dziewczyna kiwnęła potakująco. „I co, nawróciła się pani?”. Ładnie się skrzywiła i dopytała czy nie przeszkadza nam deszczowa pogoda.

Nie wiem czy uczestnicy rekolekcji dla bezdomnych i ubogich nawracają się. Wczoraj zakończyliśmy trzy dni takich rekolekcji w Lublinie. Uczestnicy przychodzą, modlą się, śpiewają, przystępują do spowiedzi. Raz wyszedłem nawet na głupka, bo pewien pan zanim zaczął się spowiadać chciał porozmawiać.

– No bo wie ksiądz, ja dawno nie byłem u spowiedzi …

– Spokojnie, proszę się nie przejmować – uspokajałem go nie wiedząc co za chwilę usłyszę.

– No bo ja nie byłem u spowiedzi sześćdziesiąt trzy (63) lata …

– No, co pan opowiada? To chyba niemożliwe …

– No jak nie? Teraz mam 72 lata, a ostatni raz byłem przy pierwszej komunii, jak miałem dziewięć, to wychodzi …

– Tak, tak, przepraszam – bąkałem – to wychodzi 63 … A co się stało, że tak długo?

– A nic, nic takiego, tak jakoś mi zeszło …

Podarowaliśmy na koniec tegorocznych rekolekcji wszystkim uczestnikom medaliki z Matką Bożą. Ważne, że byliśmy razem, że razem staraliśmy się wierzyć, poznawać Pana Jezusa i bardziej Go pokochać.

I jeszcze z  pamięci przytaczam myśl z rekolekcji o czterech stopniach świętości. Pierwszy, są tacy, którzy na świętych wyglądają, a nie są święci. Drugi, są tacy, którzy na świętych nie wyglądają i nie są świętymi. Trzeci, są tacy, którzy na świętych nie wyglądają, a są świętymi. I czwarty, są tacy, którzy na świętych wyglądają i są świętymi. Odnaleźliście się?

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.