NAWRÓCENIE PRZY BRUDNYCH KAŁUŻACH

Środa 24 lutego 2021

Co może nas nawrócić? Moje nawrócenia podejmowałem zawsze w dość spokojnych okolicznościach, pamiętam, że raz towarzyszył mi letni deszcz. Drugi raz wiatr w liściach młodych topoli, jeszcze kiedy indziej zmrożony śnieg na leśnej ścieżce. Nigdy nic nadzwyczajnego.

Opowieść o Jonaszu i nawróceniu Niniwy – oraz nawiązanie do niej w nauczaniu Jezusa – są mało ciekawe dla naszego pokolenia. Nie ma w nich fajerwerków, krwi, sensacji i emocji. Jest tylko wezwanie do nawrócenia i jest wiara w to wezwanie.

I jak tu się nawracać? Topnieje śnieg, dziury w jezdniach, błoto wiosenne. Skoki ciśnienia, jeszcze słabe słońce, brudne kałuże. Nic nadzwyczajnego o tej porze w Polsce.

I jak tu się nawracać? Nic więcej jednak nie dostaniemy, poza prostym wezwaniem – nawróćcie się. Ktoś uwierzy.

Z Księgi Jonasza

Pan przemówił do Jonasza po raz drugi tymi słowami: «Wstań, idź do Niniwy, wielkiego miasta, i głoś jej upomnienie, które Ja ci zlecam». Jonasz wstał i poszedł do Niniwy, jak powiedział Pan.

Niniwa była miastem bardzo rozległym – na trzy dni drogi. Począł więc Jonasz iść przez miasto jeden dzień drogi i wołał, i głosił: «Jeszcze czterdzieści dni, a Niniwa zostanie zburzona».

I uwierzyli mieszkańcy Niniwy Bogu, ogłosili post i przyoblekli się w wory od najstarszego do najmłodszego. Doszła ta sprawa do króla Niniwy. Powstał więc z tronu, zdjął z siebie płaszcz, przyoblókł się w wór i usiadł na popiele. Z rozkazu króla i jego dostojników zarządzono i ogłoszono w Niniwie, co następuje:

«Ludzie i zwierzęta, bydło i trzoda niech nic nie jedzą, niech się nie pasą i wody nie piją. Ludzie i zwierzęta niech przyobleką się w wory. Niech żarliwie wołają do Boga! Niechaj każdy odwróci się od swojego złego postępowania i od nieprawości, którą popełnia swoimi rękami. Kto wie, może się zwróci i ulituje Bóg, odstąpi od zapalczywości swego gniewu, i nie zginiemy?»

Zobaczył Bóg ich czyny, że odwrócili się od złego postępowania. I ulitował się Bóg nad niedolą, którą postanowił na nich sprowadzić, i nie zesłał jej.

Ewangelia wg św. Łukasza

Gdy tłumy się gromadziły, Jezus zaczął mówić: «To plemię jest plemieniem przewrotnym. Żąda znaku, ale żaden znak nie będzie mu dany, prócz znaku Jonasza. Jak bowiem Jonasz stał się znakiem dla mieszkańców Niniwy, tak będzie Syn Człowieczy dla tego plemienia.

Królowa z południa powstanie na sądzie przeciw ludziom tego plemienia i potępi ich; ponieważ ona z krańców ziemi przybyła słuchać mądrości Salomona, a oto tu jest coś więcej niż Salomon.

Ludzie z Niniwy powstaną na sądzie przeciw temu plemieniu i potępią je; ponieważ oni dzięki nawoływaniu Jonasza się nawrócili, a oto tu jest coś więcej niż Jonasz».

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.