A SŁOWO BOŻE CZYTACIE?

Kazanie na 3 Niedzielę Zwykłą 24 stycznia 2021

Nie za bardzo spodobała mi się idea Niedzieli Słowa Bożego, dziś właśnie po raz drugi obchodzona w Kościele Katolickim. W przeciwieństwie do naszych braci protestantów i żydów, my katolicy jesteśmy wyraźnie niedożywieni, jeśli chodzi o spożywanie Bożego Słowa. O ile dla nich stanowi ono codzienny pokarm, my traktujemy je jako rzadko stosowaną witaminkę.

Kazania absolutnie nie zastąpią osobistej lektury Bożego Słowa, kaznodzieje przekazują tylko to, co myślą o danym fragmencie, komentują go, ale  zawsze jest to danie „z drugiej ręki”, przetworzone przez wyobraźnię, doświadczenie i mądrość głoszącego.

Nie ma żadnych podstaw, aby sądzić, że katolik czytający Pismo Święte może pobłądzić, naprawdę nikt nie potrzebuje pośrednika przy lekturze tego, co Bóg mówi do konkretnej osoby.

Nie zamierzam tutaj zachwalać wartości Bożego Słowa, tak samo jak dziwne byłoby zachęcanie do jedzenia chleba. Chcę jednak zaświadczyć, że Boże Słowo mocno mnie zmieniło i nadal zmienia. Czerpię z Niego siłę do przebaczania, chęć do dzielenia się chlebem i pieniędzmi, wolę do bycia blisko z ludźmi, pewność miłości i radość z życia. I wiele więcej jeszcze. I to jeszcze, że chcę iść za Nim, jak ci z dzisiejszej Ewangelii.

Gdy Jan został uwięziony, Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: «Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!»

Przechodząc obok Jeziora Galilejskiego, ujrzał Szymona i brata Szymonowego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. I rzekł do nich Jezus: «Pójdźcie za Mną, a sprawię, że się staniecie rybakami ludzi». A natychmiast, porzuciwszy sieci, poszli za Nim.

Idąc nieco dalej, ujrzał Jakuba, syna Zebedeusza, i brata jego, Jana, którzy też byli w łodzi i naprawiali sieci. Zaraz ich powołał, a oni, zostawiwszy ojca swego, Zebedeusza, razem z najemnikami w łodzi, poszli za Nim.

 (Mk 1,14 – 20)

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.