BEZ CHRZTU ANI RUSZ!

Kazanie na Święto Chrztu Pańskiego Niedziela 10 stycznia 2021

Wiele razy prowadziłem tzw. nauki przed chrztem, dla rodziców i chrzestnych. Najczęściej towarzyszyły im znudzone miny słuchaczy i oczekiwanie bym czym prędzej kończył. Tu toczyła się gra o podpis, dalszym jej ciągiem były czynności w kościele, z wielkimi zabiegami rodziców, aby dziecię się nie darło (bo cały kościół słucha i się gapi!). Czy da się coś zmienić, aby zamiast tej gry doszło do prawdziwej katechezy i żeby chrzest był głębszym przeżyciem dla rodziny, nie wiem.

Kilkanaście razy podziwiałem też (i skutecznie wspierałem) determinację rodziców, którym różni proboszczowie odmawiali chrztu dzieci z przeróżnych powodów. W tej rodzicielskiej determinacji jest głębsza intuicja, kryje się w niej pragnienie złączenia dziecka z Chrystusem. Na zasadzie – to możemy zrobić dla ciebie, więc robimy. O pozostałe sakramenty nie ma już tak zdeterminowanej walki. Może pobrzmiewa tutaj zdanie z Ewangelii – „Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony” (Mk 16,16) – lepiej zapamiętane od innych. Nawet pomimo podpisów na nic nie wartych karteczkach, mimo krzyku dzieciątek i mimo wypitej wódki na chrzcinach, ocieramy się we chrzcie o życie wieczne. Właśnie o życie wieczne tu chodzi, o życie wieczne, które daje Pan Jezus. Pan Jezus z którym łączymy się we chrzcie. Już na zawsze.

I jeszcze nieco zabawniej. W jednym z zakonnych kościołów w pobliżu Lublina zauważyłem tabliczkę, swoistą podpowiedź dla celebransa, przy chrzcielnicy. Tabliczka wygląda na dość wiekową, na pewno liczy sobie dziesiątki jeśli nie setki lat, ale jej brzmienie dziś jest właśnie zabawne. Napis głosi: „ Czesławie lub Barbaro, ja ciebie chrzczę …” Autor dla przykładu podał dwa imiona. W obecnej atmosferze może to brzmieć jako zachęta aby dziecię w przyszłości wybrało czy bardziej chce być Czesławem czy może Barbarą.

Radości z waszych imion życzę, radości tutaj i radości życia wiecznego!

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.