COKOLWIEK UCZYNIŁEM DLA STASIA I SASZY Kazanie na Uroczystość Chrystusa Króla 22 listopada 2020

Stanisławowi, obok którego stoję, dawałem chleb wiele razy, nie tylko ja. W lipcu  Stasio odszedł tam, gdzie jest uczta wieczna i mam nadzieję, że wszystkie jego głody zostały zaspokojone.

Byłem głodnym, a daliście Mi jeść… Kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? Wszystko, cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci Moich najmniejszych, Mnie uczyniliście. A Stanisław faktycznie, był bratem najmniejszym w sensie dosłownym, może lekko przekraczał 150 cm i zawsze kojarzył mi się z dzisiejszą Ewangelią.

Sasza, z drugiego zdjęcia, jest z kolei przybyszem. Przybył z Białorusi, uciekał przed prześladowaniami Łukaszenki. Od kilku tygodni przebywa w jednym z ośrodków dla uchodźców w pobliżu Lublina.

Byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie. Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Ciebie? Wszystko, cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci Moich najmniejszych, Mnie uczyniliście. Sasza do braci najmniejszych nie należy w sensie fizycznym, bo – jak widać – przewyższa mnie znacznie. Próbuję go przyjmować (wraz z innymi wolontariuszami) jak umiem, co tydzień podrzucamy mu przysmaki wegańskie.

Siostry i bracia, mamy wokół siebie ludzi do nakarmienia, chlebem i słowem pocieszenia, mamy ludzi do przyjęcia i z Białorusi i z sąsiedniego domu, mamy chorych do przygarnięcia, żeby nie czuli się sami.

Mamy Chrystusa właśnie w nich. Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych … 

Ewangelia na dzisiaj:

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale, a z Nim wszyscy aniołowie, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały. I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych ludzi od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie.

Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: „Pójdźcie, błogosławieni u Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane dla was od założenia świata!

Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść;

byłem spragniony, a daliście Mi pić;

byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie;

byłem nagi, a przyodzialiście Mnie;

byłem chory, a odwiedziliście Mnie;

byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie”.

Wówczas zapytają sprawiedliwi: „Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? Albo spragnionym i daliśmy Ci pić? Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię, lub nagim i przyodzialiśmy Cię? Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie?”

A Król im odpowie: „Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnie uczyniliście”.

Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: „Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom!

Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść;

byłem spragniony, a nie daliście Mi pić;

byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie;

byłem nagi, a nie przyodzialiście Mnie;

byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie”.

Wówczas zapytają i ci: „Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie?”

Wtedy odpowie im: „Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tego i Mnie nie uczyniliście”.

I pójdą ci na wieczną karę, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego».

(Mt 25, 31 – 46)

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.