KŁOPOTLIWE PYTANIE A PO CO TO Piątek 25 września 2020

Często dopytuję ludzi w jakim celu chcą to czy tamto zrobić. I jest to pytanie kłopotliwe. Dlatego, że coraz bardziej zmuszani jesteśmy do działań bezcelowych, przykładem jest choćby absurdalny zakaz wchodzenia do lasów sprzed kilku miesięcy.

Nasze zachowania wymuszane są przez aplikacje i tzw. programy lojalnościowe, bezwiednie podpisywane umowy, etc. Szczerze powiem, że unikam tego wszystkiego jak tylko mogę, razi mnie przede wszystkim poziom bezsensu i próby wmanipulowania mnie w czyjeś gry (i interesy). Staram się żyć według maksymy mojego wileńskiego dziadka, dla którego kluczowym pytaniem było: „A po co to?” Mnie to pytanie pozwala odrzucać pozory i zaoszczędzać czas.

Ten człowiek na zdjęciu, ubogi Kubańczyk, zarzuci za chwilę linki do połowu ryb w oceanie. Dzięki temu nakarmi siebie i swoją rodzinę, może jeszcze sprzeda trochę połowu na targu. Jest cel i sens.

Tam, gdzie jest cel i sens, jest i Pan Bóg. A nasz wróg, szatan, zawsze zaprasza, żeby „jakoś to było”, a najlepiej wesoło i głośno.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.