ŚWIAT W RĘKACH MĄDRYCH MŁODYCH LUDZI Sobota 26 września 2020

Przez tę pandemię odkryłam ciekawą osobowość mojej siostry, z którą do tej pory mijałam się w drzwiach, stałyśmy się sobie bliższe, ogromnie się polubiłyśmy. Tak mówiła młoda dziewczyna w piątek w czasie wirtualnego spotkania w ramach tegorocznego Miasteczka Integracyjnego, organizowanego przez nasze Centrum Wolontariatu.

Pandemia to nie same straty, ale i zyski. Większa świadomość odpowiedzialności za przyrodę i klimat, które akurat zyskały wskutek lockdownu trochę oddechu. Czas izolacji pozwolił też odkryć osoby, które się o nas troszczą, są nam życzliwe i zainteresowane naszym losem. Było dużo więcej czasu na zastanowienie się nad sobą.

Słuchałem kilkudziesięciu młodych ludzi, głównie z Polski, ale też m.in. z Gruzji, Salwadoru, Tunezji, Meksyku czy Nigerii. Chciało im się myśleć, rozmawiać na najważniejsze tematy, próbować rozumieć sytuację swoją i swoich narodów, patrzeć w przyszłość. Urzekło mnie to, że młodzież ma w sobie zapał do zaangażowania, że nie chce się oglądać na działania polityków, że widzi w sobie potencjał do wspólnego działania. Rozumieją też, że pandemia stwarza szansę dla nowego początku, że świat wcale nie musi być już dalej taki sam jak dotąd.

W sobotę i niedzielę od 15:00 do 16:30 na antenie Nowego Radia – www.noweradio.pl – możecie posłuchać dalszego ciągu Miasteczka, dotkniemy ważnych wymiarów globalnej solidarności. Oczywiście szkoda, że Miasteczko nie może się odbyć w zwyczajnej formie – patrz zdjęcie z lat poprzednich. Dobrze jednak, że świat może się w przyszłości znaleźć w rękach mądrych młodych ludzi.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.