KTO DA CHLEB GŁODNYM Kazanie na 18 Niedzielę Zwykłą 2 sierpnia 2020

Chleba  na świecie jest dużo, widząc wyrzucone bochenki na śmietnikach, można pomyśleć, że za dużo. Nie brakuje także ludzi głodnych, którzy chętnie wezmą ofiarowany im chleb, widzę to, prawie codziennie w Lublinie, zobaczę i dziś wieczorem.

Dlaczego chleb nie trafia do głodnych? Jakąś odpowiedź przynosi dzisiejsza Ewangelia. Apostołowie usłyszeli od Chrystusa – Wy dajcie im jeść! Nie czekajcie aż ktoś się tym zajmie, wy dajcie im jeść.

Wielu chrześcijan nie słyszy tego zdania „Wy dajcie im jeść!”, są przecież organizacje charytatywne, Caritas, Brat Albert, pomoc społeczna. Płacimy podatki, czasem dajemy darowiznę, zatem ktoś powinien się problemem głodnych zająć.

Nie chodzi tylko o głodnych, których spotykamy w centrach bogatych miast. Prócz braku chleba, coraz bardziej dotkliwa jest samotność, poczucie pustki, apatia czy lęki. I oczywiście są tysiące terapeutów, wyspecjalizowanych instytucji i nowoczesne leki.

Nie rozwiążą tych dramatów  żadne ustawy, organy i dotacje. Jedyną nadzieją są ludzie, którzy staną obok potrzebujących – z chlebem, obecnością, dobrym słowem, gotowością słuchania i ofiarowania swojego czasu.

Wy dajcie im jeść, dajcie im nadzieję, umocnienie, otuchę i wsparcie. Zamieńmy tylko w dzisiejszej Ewangelii „Wy” na „My” lub „ja”.

Foto: kolejka po chleb i konserwy, które rozdajemy ubogim i bezdomnym w Lublinie.

Ewangelia na dzisiaj:

Gdy Jezus usłyszał o śmierci Jana Chrzciciela, oddalił się stamtąd łodzią na pustkowie, osobno. Lecz tłumy zwiedziały się o tym i z miast poszły za Nim pieszo. Gdy wysiadł, ujrzał wielki tłum. Zlitował się nad nimi i uzdrowił ich chorych.

A gdy nastał wieczór, przystąpili do Niego uczniowie i rzekli: «Miejsce to jest pustkowiem i pora już późna. Każ więc rozejść się tłumom: niech idą do wsi i zakupią sobie żywności».

Lecz Jezus im odpowiedział: «Nie potrzebują odchodzić; wy dajcie im jeść!»

Odpowiedzieli Mu: «Nie mamy tu nic prócz pięciu chlebów i dwóch ryb».

On rzekł: «Przynieście Mi je tutaj».

Kazał tłumom usiąść na trawie, następnie wziąwszy pięć chlebów i dwie ryby, spojrzał w niebo, odmówił błogosławieństwo i połamawszy chleby, dał je uczniom, uczniowie zaś tłumom. Jedli wszyscy do syta, a z tego, co pozostało, zebrano dwanaście pełnych koszy ułomków. Tych zaś, którzy jedli, było około pięciu tysięcy mężczyzn, nie licząc kobiet i dzieci.

(Mt 14,13 – 21)

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.