SEMAFORY STÓJ I SOLIDARNOŚĆ Czwartek 16 lipca 2020

W środę rano 16 lipca 1980 r. kolejarze z lubelskiej lokomotywowni zatrzymali pociągi w swoim węźle. Kilka lokomotyw stanęło na rozjazdach, semafory były na pozycji „Stój”, a już dla całkowitej pewności, że żaden wagon się nie przemknie robotnicy wyłączyli zasilanie. Tak rozpoczął się bodaj najsłynniejszy lubelski strajk pod przywództwem Czesława Niezgody. Władze przysłały do Lublina maszynistów z Poznania i Siedlec, aby zastąpić niesfornych kolejarzy lubelskich. Ci jednak wyszli do kolegów z dużymi kluczami od szyn i poprosili grzecznie, aby wracali do siebie, tak też się stało. Ponieważ kolej ma dobrą łączność wieść o strajku w mig rozeszła się po kraju. Partia zgodziła się na postulaty strajkujących, nawet na wolne wybory do Rady Zakładowej.

I tak przed gdańskim Sierpniem wydarzył się lubelski Lipiec, stoczniowcy pokrzepiali się, że skoro kolejarzom się udało to i oni zwyciężą.

Dzisiaj, w czwartek 16 lipca, o 11:00 najpierw w budynkach dawnego Dworca Północnego PKP, a potem w specjalnym  pociągu środowisko Centrum Wolontariatu w Lublinie wspominać będzie tamten robotniczy zryw. Ale nie tylko wspominać. Będziemy też apelować o nową wrażliwość, bo problemy się zmieniają ale solidarność jest nadal aktualna. Może nawet bardziej aktualna wobec pandemii samotności, wobec rosnącej liczby osób lądujących na krawędzi życia i poza nią, wobec coraz bardziej pękających więzi rodzinnych, sąsiedzkich i społecznych. Solidarność jako zwrot od siebie ku ludziom, zwłaszcza porzuconym i odrzuconym, cierpiącym. Solidarność jako odwaga wzięcia ich brzemion na siebie. Tak rozumiemy nasz wolontariat. I myślę sobie, że skoro Im się udało 40 lat temu, to nam się uda dzisiaj.

Jeden z zaprzyjaźnionych artystów  stworzył mural, nawiązujący do roku 1980. Drugi wykonana premierowo rapem opowieść o lubelskiej Jutrzence Solidarności.

Relacje i transmisje ze wspomnianych wydarzeń można będzie też oglądać na FB profilu Centrum Wolontariatu i słuchać w internetowym Nowym Radiu – www.noweradio.pl

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.