SŁOWA KTÓRE STAJĄ SIĘ ŻYCIORYSEM Kazanie na 15 Niedzielę Zwykłą 12 lipca 2020

Ewangelia jest zapisem słów i ich spełnienia. Za słowami „Bądź uzdrowiony” idzie fakt podniesienia się chorego i powrotu do zdrowia. Najważniejsza słowna obietnica Chrystusa, o powstaniu z martwych, znajduje wypełnienie w pustym grobie i rozmowach żywego Chrystusa z uczniami po Jego śmierci.

Które ze słów Ewangelii wydały w nas owoce? Staramy się nie kłamać, nie krzywdzić ludzi, wiemy czego nie powinniśmy robić. Jest też coś więcej, coś co powinniśmy robić – szanować ludzi, przebaczać, troszczyć się o nich, kochać całym sercem.

Nie zawsze się nam to udaje, o czym  świadczą nasze spowiedzi i kolejne postanowienia poprawy. Najważniejsze jest jednak, że nie odrzucamy Słowa Bożego, trwamy przy nim, pielęgnujemy. I choć pewnie nie powiemy o sobie, że już wydajemy stokrotne plony, to widzimy, że słowa Ewangelii stają się faktami naszych biografii. Jeśli w naszych życiorysach są ludzie, którym przebaczyliśmy, których nakarmiliśmy (choćby pośrednio), których z serca ugościliśmy, do których przyszliśmy z pocieszeniem i umocnieniem, to znaczy, że Ewangelia trwa w nas i owocuje.

Ewangelia na dzisiaj:

Owego dnia Jezus wyszedł z domu i usiadł nad jeziorem. Wnet zebrały się koło Niego tłumy tak wielkie, że wszedł do łodzi i usiadł, a cały lud stał na brzegu. I mówił im wiele w przypowieściach tymi słowami:

«Oto siewca wyszedł siać. A gdy siał, jedne ziarna padły na drogę, nadleciały ptaki i wydziobały je. Inne padły na grunt skalisty, gdzie niewiele miały ziemi; i wnet powschodziły, bo gleba nie była głęboka. Lecz gdy słońce wzeszło, przypaliły się i uschły, bo nie miały korzenia. Inne znowu padły między ciernie, a ciernie wybujały i zagłuszyły je. Inne wreszcie padły na ziemię żyzną i plon wydały, jedno stokrotny, drugie sześćdziesięciokrotny, a inne trzydziestokrotny.

Kto ma uszy, niechaj słucha!»

 (Mt 13,1 -9)

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.