SERDECZNIE WITAMY PACJENTA! Środa 1 lipca 2020

Wyobraźcie sobie taką sytuację, przybywacie do pewnej instytucji jako petent, macie do załatwienia bardzo ważną sprawą. I co się dzieje? Kiedy tylko zbliżacie się do drzwi, cała załoga instytucji wychodzi wam naprzeciw, łącznie z dyrektorem, serdecznie wita, okazuje radość z Waszego przybycia i szybko przedstawia wszystko czym może Wam służyć.

Absurd! – pomyślicie. Dodam tylko, że spróbujcie sobie wyobrazić, że tak właśnie przyjmowani jesteście w … szpitalu! Mietek, odbiło ci, już słyszę Wasze komentarze.

Nie odbiło. Pierwsze szpitale prowadzone były przez benedyktynów przy ich klasztorach (uczniowie św. Benedykta to pierwsze zgromadzenie zakonne w chrześcijaństwie zachodnim, rówieśnik wschodnich bazylianów). Już w VI w. powstał ceremoniał przyjmowania chorych, ubogich, szaleńców i bezdomnych do benedyktyńskich infirmerii, ceremoniał znany pod nazwą consuetudines. Wedle tegoż przybywającego do szpitala chorego witała cała wspólnota z opatem na czele, wszyscy padali na kolana przed chorym i … całowali mu stopy. No, przełóżcie sobie to realia współczesne, przychodzicie do szpitala, a tu lekarze, ordynatorzy, pielęgniarki i salowe oraz sam dyrektor wychodzą wam na spotkanie i … Dość fantazji.

Co więcej, w każdym opactwie istniało stanowisko, nazwijmy go „poszukiwaczem chorych”, mnicha, którego zadaniem było zorientowanie się kto w okolicy monastyru potrzebuje opieki lekarskiej i ewentualnie umieszczenia w klasztornej infirmerii. To coś na kształt dzisiejszej karetki pogotowia, tyle, że samorzutnie zwiedzającej okolice i wyszukującej chorych. Tak było jeszcze 15 wieków temu.

Dodam, że teraz w modzie są tzw. retroinnowacje, czyli nowe rozwiązania, które są powrotem do czegoś co kiedyś już było, a zostało porzucone, choć było dobre.

Drogie siostry i bracia, przypomnijcie sobie ten wpis, jak kiedyś, oby jak najpóźniej, przyjdziecie na Izbę Przyjęć i usłyszycie: „Proszę czekać! Może dziś panią/pana przyjmiemy. I nie kichać mi tam w rogu, bo się wirus rozpełznie …”

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.