WSTYD ZA OSTRĄ BRAMĘ Sobota 16 listopada 2019

Myślę, że niektórzy z was zawstydzą się po przeczytaniu dzisiejszego wpisu i szybko pozbędą się tego wstydu. Powodem do wstydu jest nie nawiedzenie Ostrej Bramy w Wilnie i brak modlitwy przed tamtejszym obrazem Matki Bożej. Na liście sanktuariów maryjnych najchętniej nawiedzanych przez Polaków Ostra Brama z trudem mieści się w pierwszej dziesiątce. A jest to, historycznie patrząc, po Jasnej Górze drugie polskie sanktuarium.

Chętniej pielgrzymujemy do Lichenia, Fatimy i Lourdes, wzrasta też liczba wizytujących meksykańskie Guadalupe. Niczego nie ujmuję tym sanktuariom, choć w przypadku tych ostatnich postępujemy chyba według zasady „cudze chwalicie …” Pomimo bliskości terytorialnej Wilno nie jest ulubiony celem naszych pielgrzymek.

Przyczyny tego stanu rzeczy upatruję w trwającej od trzydziestu lat okcydentalizacji, czyli zachwytu Zachodem i naśladowaniu zachodnich wzorów w przekonaniu, że są najlepsze. Oczywiście, nie ma sanktuariów lepszych i gorszych, ale trochę wstyd kiedy nie nawiedza się naszych polskich.

Dotyczy to nie tylko Ostrej Bramy. Przypomnę, że w Wilnie mamy też sanktuarium św. Kazimierza i że tam na Antokolu znajdziemy domek św. Faustyny. Nieliczni pielgrzymi odwiedzają Nowogródek, obecnie na Białorusi, kojarzony z Mickiewiczem, choć jest tam piękne sanktuarium błogosławionych męczenniczek, polskich sióstr nazaretanek. Dla lublinian ważnym miejscem powinien być Słonim (też dziś na Białorusi), gdzie śmierć męczeńską za ratowanie Żydów poniosła jedyna rodowita lublinianka wśród błogosławionych, Marta Kazimiera Wołowska. We Lwowie wstyd nie nawiedzić relikwii św. Józefa Bilczewskiego. Tę listę ważnych świętych dla Polaków miejsc na Kresach można wydłużać.

Dziś w liturgii mamy wspomnienie Matki Bożej Ostrobramskiej, tej z Pana Tadeusza: „Panno święta, co Jasnej bronisz Częstochowy i w Ostrej świecisz Bramie!” Dlatego piszę o wstydzie, możliwym szybko do zmazania.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.