CYGANIE I UKRAIŃCY W KRÓLESTWIE BOŻYM Kazanie na 21 Niedzielę Zwykłą 25 sierpnia 2019

Z dzisiejszej liturgii słowa wklejam pierwsze czytanie, psalm i Ewangelię. Izajasz mówi, że zbawienie osiągną narody o dziwnych nazwach – Tarszisz, Put, Lud, Meszek i Rosz, Tubal i Jawan. Psalmista śpiewa, że wszystkie ludy i wszystkie narody będą chwalić Pana. A w Ewangelii słyszymy, że zbawienie nie zależy od znajomości nauki Chrystusa czy przynależności do Jego kręgu towarzyskiego.

Z tego wynikają przynajmniej dwie ważne rzeczy dla naszej wiary i życia. Pierwsza, żeby szanować wszystkie narody, o żadnym nie mówić z pogardą czy lekceważeniem. Może uda nam się wykorzenić z naszego słownika poniżające słowo „ruski”, którego często jeszcze używamy w stosunku do Ukraińców czy Białorusinów. To samo dotyczy niechęci do Żydów, Cyganów, Rumunów i coraz częściej teraz Niemców. Wszystkie narody są kochane przez Pana Boga na równi, wszystkie dostępują zbawienia. „Przyjdą ze wschodu i zachodu, z północy i południa i siądą za stołem w królestwie Bożym”.

I druga lekcja, żeby nasze życie było spełnioną Ewangelią. Słuchanie świętych tekstów i powtarzanie pobożnych słów nie wystarczy. Do zbawienia potrzebne są dzieła miłości, solidarności, pokoju, dobra i życzliwości.

LITURGIA SŁOWA
Tak mówi Pan:

«Ja znam ich czyny i zamysły. Przybędę, by zebrać wszystkie narody i języki; przyjdą i ujrzą moją chwałę. Ustanowię u nich znak i wyślę niektórych ocalałych z nich do narodów Tarszisz, Put, Lud, Meszek i Rosz, Tubal i Jawan, do wysp dalekich, które nie słyszały o mojej sławie ani nie widziały mojej chwały. Oni rozgłoszą chwałę moją wśród narodów. 

Z wszelkich narodów przyprowadzą jako dar dla Pana wszystkich waszych braci – na koniach, na wozach, w lektykach, na mułach i na dromaderach – na moją świętą górę w Jeruzalem – mówi Pan – podobnie jak Izraelici przynoszą ofiarę pokarmową w czystych naczyniach do świątyni Pana. Z nich także wezmę sobie niektórych jako kapłanów i lewitów» – mówi Pan.

(Iz 66, 18 – 21)

Chwalcie Pana, wszystkie narody,

Wysławiajcie Go, wszystkie ludy,

Bo potężna nad nami Jego łaska,

A wierność Pana trwa na wieki (Ps 117)

Jezus przemierzał miasta i wsie, nauczając i odbywając swą podróż do Jerozolimy. 

Raz ktoś Go zapytał: «Panie, czy tylko nieliczni będą zbawieni?» 

On rzekł do nich: «Usiłujcie wejść przez ciasne drzwi; gdyż wielu, powiadam wam, będzie chciało wejść, a nie zdołają. Skoro Pan domu wstanie i drzwi zamknie, wówczas, stojąc na dworze, zaczniecie kołatać do drzwi i wołać: „Panie, otwórz nam!”, lecz On wam odpowie: „Nie wiem, skąd jesteście”. Wtedy zaczniecie mówić: „Przecież jadaliśmy i piliśmy z Tobą, i na ulicach naszych nauczałeś”. 

Lecz On rzecze: „Powiadam wam, nie wiem, skąd jesteście. Odstąpcie ode Mnie wszyscy, którzy dopuszczacie się niesprawiedliwości!” Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów, gdy ujrzycie Abrahama, Izaaka i Jakuba, i wszystkich proroków w królestwie Bożym, a siebie samych precz wyrzuconych. Przyjdą ze wschodu i zachodu, z północy i południa i siądą za stołem w królestwie Bożym. 

Tak oto są ostatni, którzy będą pierwszymi, i są pierwsi, którzy będą ostatnimi».

 (Łk 13, 22 – 330)

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.