KIEDY MATKA PŁACZE Środa 3 lipca 2019

Dzisiaj 70 rocznica cudu w lubelskiej katedrze, łez na obrazie Matki Bożej. Patrzę na to wydarzenie z perspektywy historii i dzielę się z wami pewnym spostrzeżeniem.

We wrześniu 1939 roku na Lublin spadają pierwsze niemieckie bomby, nastaje mroczny czas okupacji. Pięć lat później, w lipcu 1944 r. w Lublinie instaluje się marionetkowy rząd, rozpoczyna się równie mroczna era komunizmu. Znowu mija pięć lat i w lipcu 1949 r. pojawiają się łzy na obrazie Maryi w katedrze. To jakiś początek nadziei. I znowu, za kolejne pięć lat, jesienią 1954 r. doktor Karol Wojtyła rozpoczyna wykłady na KUL-u i modli się przed obrazem uznawanym już za cudowny. Podczas wizyty w Lublinie, w 1987 r. papież zatrzymuje się w pobliżu katedry, oddaje hołd Maryi, przyznaje, że często modlił się przed Jej wizerunkiem.

Łzy na obrazach i figurach Maryi to zjawisko, które pojawiło się dość masowo w wieku XX. Najsłynniejsze są te z sycylijskich Syrakuz (1953), obecnie jest tam zachwycające sanktuarium, warte odwiedzenia. Jednocześnie wiek XX jest czasem największych ludobójstw. W Polsce najżywsza jest pamięć o  zagładzie milionów Żydów, ale wcześniej, na samym początku wieku (1903 – 1908) cesarskie  Niemcy wymordowały afrykańskie plemiona w Namibii, ofiar było ponad 100 tysięcy. Kolejny holocaust był dziełem Turków (1915 – 1917), którzy zgładzili półtora ( 1 500 000) miliona Ormian. Mistrzem unicestwiania narodów był Stalin, próbował całkowicie zniszczyć Ukraińców (Wielki Głód, 1932 – 1933), Polaków na Kresach (1937 – 1938), Tatarów Krymskich, Czeczenów i Meschetyńców (gruzińscy muzułmanie) w r. 1944. Końcówka wieku przyniosła miliony niewinnych ofiar w rzeziach w Kambodży, Ruandzie i Kurdystanie (zagazowanie ponad 5 tys. ludzi w Halabdży).

         Co może zrobić Matka, kiedy Jej dzieci giną? Płacze.

Itinerarium

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.