KAZANIE NA JUTRZEJSZE GŁOSOWANIE Sobota 25 maja 2019

Kazimierz Wielki rządził Polską 37 lat, jak wiemy zastał ją drewnianą a zostawił murowaną. Fragment tych murów mamy nawet w lubelskim zamku. Król ów nie miał sejmu ani senatu, nie mąciły mu partie polityczne, z lewa, prawa czy centrum. Miał jednak wielką i piękną wizję Polski, kochał swoich poddanych i starał się o ich dobro.

Demokrację w Polsce mamy od 30 lat, osiągnięć jest dużo. Znawcy ekonomii wyliczają, że skok cywilizacyjny dokonany za panowania Kazimierza nie ma sobie równych w naszej historii, a to co zrobił – w przeliczeniu na fundusze – przewyższa dziesięciokrotnie wszystko, co zostało w Polsce dokonane przez ostatnie 70 lat. Zatem wyższość monarchii nad demokracją i komuną razem wziętymi, już udowodniłem. Ale teraz mamy demokrację.

W czasach komuny ślubowałem sobie, że jeśli dożyję niepodległości, nie opuszczę żadnych wyborów. Ślubów dotrzymuję i w najbliższą niedzielę także nie złamię. Cieszę się, że coraz więcej moich rodaków idzie głosować, martwi mnie, że co drugi z nas nie idzie do urny, mam nadzieję, że wśród czytelników tego wpisu proporcje są wyższe na rzecz uczestników wyborów.

Siostry i bracia, głosujmy! Na najlepszych! Głosujmy, jak uważamy i myślimy. Głosujmy kiedy możemy wybierać. Głosujmy, bo wcale nie jest pewne czy zawsze będziemy mogli w sposób wolny wybierać. A nuż zawładnie krajem jedyna słuszna partia, która wiedzieć będzie wszystko najlepiej?

I dodam jeszcze motyw z tekstu papieża Franciszka: „Polityka, tak bardzo oczerniana, jest powołaniem wzniosłym, jest jedną z  najcenniejszych form miłości, ponieważ szuka dobra wspólnego” (z adhortacji „Evangelii Gaudium”, 2013).

Zatem nasz głos jutro włączy się także w tę najcenniejszą formę miłości.

Itinerarium

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.