ŚWIĘTA WALKA Z WŁADZĄ Środa 8 maja 2019

Boimy się władzy, władza ma siłę, może karać, wsadzać do więzienia i zabijać. Boimy się władzy na poziomie policji, kierowcy miarkują się widząc radiowozy a jeszcze bardziej radary. Słynne „niemanie świateł”, wpisywane do mandatów przez milicjantów i policjantów, ma pewnie w swoich archiwach wielu posiadaczy samochodów.

W Polsce przetrwała, mam nadzieję, tradycja sprzeciwu w słusznej sprawie wobec władzy. Patronem tej cnoty jest św. Stanisław Biskup, męczennik dzisiaj uroczyście wspominany w liturgii. Symbolami postawy sprzeciwu są Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski, Romek Strzałkowski (1956, Poznań), Janek Wiśniewski (właściwie Zbyszek Godlewski, Gdynia 1970) i Lech Wałęsa (symbolem, cokolwiek sobie o nim myślimy).

Jest głębsza treść w tej postawie. Wyższość prawdy, dobra, solidarności i uczciwości nad kłamstwem, obojętnością, przemocą i pychą. Jeszcze bardziej prosto – wyższość tego, co Boże nad tym co ziemskie.

Gdziekolwiek i kiedykolwiek władza odchodzi od wartości należy się jej sprzeciwiać i walczyć. To bardzo polska tradycja, słuszna i chwalebna. Za to także poniósł śmierć Pan Jezus, a za Nim apostołowie i św. Stanisław, patron Polski.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.