PODZIĘKOWANIE ZA EUROPĘ I UNIĘ Czwartek 9 maja 2019

Żyjemy w Europie, kontynencie który przez ostatnie tysiąc lat zasłynął najbardziej krwawymi wojnami. To tutaj rozgrywała się wojna stuletnia, trzydziestoletnia, północna, wiele sukcesyjnych i niepoliczona liczba domowych (włącznie z naszymi polskimi), tu też zaczęły się dwie wojny, które ogarnęły cały świat i pochłonęły setki milionów ofiar.

Od 15 lat Polska jest w Unii Europejskiej, organizacji, która od ponad pół wieku próbuje jednoczyć narody Europy, aby w końcu przestały się wyrzynać, zabijać i niszczyć i spróbowały porozumieć się, współpracować i lubić. Od końca drugiej wojny światowej – jej finał świętował wczoraj i świętuje dzisiaj wiele narodów europejskich – mamy najlepszy czas w Europie. My, Polacy, korzystamy z tego czasu obficie. Ktokolwiek mówi przeciwko Unii, powinien trochę pomyśleć i zdobyć jakąś wiedzę o historii.

Dziękuję dziś Bogu za twórców Unii Europejskiej, za Roberta Schumana (kandydata na błogosławionego) i jego kolegów z Niemiec, Anglii, Belgii i Holandii, którzy pomyśleli, że Europa może być miejscem zgody i przyjaźni a nie terenem walk i śmierci. Dzięki temu żyjemy w pokoju i wolności.

Pan Bóg działa w historii ludzi i narodów, dał nam także Unię. Mamy dobry dzień do radości i dziękczynienia.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.