KOGO JUŻ SKREŚLILIŚMY Poniedziałek 18 marca 2019

Uczę się już wiele lat miłosierdzia, znam wezwanie „Bądźcie miłosierni”. W nim najważniejsze jest dopełnienie „jak Ojciec wasz jest miłosierny”.

Ludzka miara miłosierdzia ma zawsze jakieś granice, „daję ci jeszcze jedną szansę”, „to ostatnia próba”, „moja cierpliwość się skończyła”, „już idź sobie, daj mi spokój”.

W języku Pana Boga – i w Jego nastawieniu – nie znajdziemy takich słów. Jego miłosierdzie jest bez granic. Najpierw, w tym pokładam nadzieję wobec siebie samego.

Może w Wielkim Poście chodzi o to, żebyśmy sięgnęli po listę ludzi skreślonych przez nas już na zawsze, „beznadziejnych”, odrzuconych (bo nie daliśmy rady wytrzymać z nimi). Na Bożych listach wcale nie są skreśleni.

To bardzo trudne, ale będę próbował być miłosiernym jak On, bez granic.

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny. Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone. 

Dawajcie, a będzie wam dane; miarę dobrą, ubitą, utrzęsioną i wypełnioną ponad brzegi wsypią w zanadrza wasze. Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie».

(Łk 6,36 – 38)

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.