ZMIANA NA MIŁOŚĆ I WIECZNOŚĆ

Kazanie na Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP Sobota 8 grudnia 2018 Najważniejszym skutkiem Bożego Narodzenia, o czym z perspektywy ponad 2000 lat już zapomnieliśmy, jest potężna zmiana w kondycji samego człowieka. Zmienił się, używając metafory, system immunologiczny człowieka. Każdy organizm ma system odpornościowy, broniący go przed zmianami, zarówno na gorsze i lepsze.

Poprzez Wcielenie człowiek zaadaptował w swojej istocie dwa nowe czynniki, zresztą silnie powiązane. Jeden to zdolność do wiecznego trwania (mimo zmiany niesionej przez biologiczną śmierć), drugim jest potencjał miłości. Od Wcielenia jesteśmy istotami otwartymi i zaproszonymi do wiecznego istnienia i istotami zdolnymi do przeogromnej, Bożej miłości.

Matką tej zmiany w kondycji człowieka jest Maryja. To Ona pierwsza otwiera swoją istotę na Boży, wieczny wymiar i poddaje się szaleństwu miłości. To samo ofiarowane jest nam, Jej dzieciom.

 

Bóg posłał anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja. 

Anioł wszedł do Niej i rzekł: «Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami». 

Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie. 

Lecz anioł rzekł do Niej: «Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca». 

Na to Maryja rzekła do anioła: «Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?» 

Anioł Jej odpowiedział: «Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego». 

Na to rzekła Maryja: «Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według twego słowa». 

Wtedy odszedł od Niej anioł.

(Łk 1,26 – 38)

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.