OTWÓRZ SIĘ EFFATHA!

Kazanie na 23 Niedzielę Zwykłą 9 września 2018 Otwórz się! Życie jest cudowne, świat jest wspaniały, ludzie są przepiękni! Być może to wszystko właśnie zobaczył, usłyszał i poczuł głuchoniemy z dzisiejszej Ewangelii po uzdrowieniu dokonanym przez Jezusa.

I być może to „Effatha!”, Otwórz się! jest dziś najważniejszym wezwaniem. Patrzę przez ostatnie 30 lat nowej polskiej wolności, po r. 1989, i widzę, że był to czas zamykania, głuchnięcia i oniemienia. Widziałem osiedla, które coraz bardziej izolowały się od świata, płotami i strażnikami przy drogach wjazdowych. Po jednej stronie zostali ci, co mieli duże pieniądze, po drugiej ci, co mogliby – wedle tych bogatszych – zmącić ich spokój albo zdeptać ślicznie wystrzyżone trawniki.

Pozamykaliśmy się w małych grupkach sympatyków na forach internetowych. Zamykamy starszych i schorowanych ludzi, często rodziców i dziadków w domach różnej opieki, prawda, że coraz bardziej luksusowych. Zamykamy się coraz bardziej na głos innych, samotność grasuje ochoczo, liczba samobójstw (w Polsce) dwukrotnie przekracza liczbę śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. Zamykamy się nawet w tych najbliższych związkach, tak bardzo, że 6 na 10 nowo zawartych małżeństw rozpada się.

Jezusowe Effatha, wzywa do otwarcia. I na cichą obecność Pana Boga i na tego najbliższego człowieka. Raz jeszcze piszę, że nie jestem pesymistą i że nie kraczę. Piszę, bo wierzę, że to wezwanie do otwarcia zbudzi nas do wiary i miłości.

LITURGIA SŁOWA

Jezus opuścił okolice Tyru i przez Sydon przyszedł nad Jezioro Galilejskie, przemierzając posiadłości Dekapolu.

Przyprowadzili Mu głuchoniemego i prosili Go, żeby położył na niego rękę. On wziął go na bok, z dala od tłumu, włożył palce w jego uszy i śliną dotknął mu języka; a spojrzawszy w niebo, westchnął i rzekł do niego: «Effatha», to znaczy: Otwórz się. Zaraz otworzyły się jego uszy, więzy języka się rozwiązały i mógł prawidłowo mówić.

Jezus przykazał im, żeby nikomu nie mówili. Lecz im bardziej przykazywał, tym gorliwiej to rozgłaszali. I przepełnieni zdumieniem mówili: «Dobrze wszystko uczynił. Nawet głuchym słuch przywraca i niemym mowę».

 

Itinerarium

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.