ZAMIENIĆ KOŚCIOŁY W SKANSENY

Poniedziałek 23 lica 2018 Pewnie mało kto wie, że Europa ma patronów i patronki. Dziś jest święto jednej z nich, św. Brygidy, matki czterech synów i tyluż córek, z których jedna także została świętą – Katarzyna Szwedzka. W poczet patronek Europy zaliczył Brygidę Św. Jan Paweł II.

Idea mianowania patronek dla naszego kontynentu zrodziła się właśnie w sercu naszego świętego rodaka. W roku 1999 w jednym dokumencie oddał Europę orędownictwu Brygidy (XIV w.)  a także Katarzyny ze Sieny (XIV w.) oraz Edyty Stein (XX w.). Zatem patronują nam po trzeciej części Szwedka, Włoszka i Żydówka, ta ostatnia może być nie w smak zarażonym nacjonalistycznym wirusem, obcym Ewangelii.

Teraz Europa z całych sił wypiera się chrześcijaństwa. Rozbawiła mnie informacja o katolickiej konferencji, niedawno zakończonej, debatującej nad tym, czemu mogłyby służyć zamykane kościoły. Uradzono, że dobrze jest lokować w dawnych świątyniach muzea, ale już restauracje nie bardzo. Najlepiej jakby można było je przekazać innym, niekatolickim wyznaniom (tak się już dzieje na Zachodzie). Wyda wam się to pewnie obrazoburcze, ale uważam, że opustoszałe świątynie należy zamieniać w skanseny, zachowają walor architektoniczny. Z kolei te z drugiej połowy w. XX i młodsze, bez jakiejkolwiek szkody można zburzyć. Chrześcijaństwo w Europie kończy się.

Obecnie mamy do czynienia z dość osobliwą sytuacją, że mamy dużo świątyń i niewielki procent wierzących (i jeszcze mniejszy praktykujących). Zupełnie odwrotna była sytuacja w początkach naszej wiary, byli wierzący wyznawcy Chrystusa a nie było kościołów. Nie ma chrześcijaństwa bez ludzi kochających Chrystusa, a tych w Europie – i Polsce – coraz mniej. Nie powinniśmy się także łudzić, że puste dzisiaj kościoły kiedyś się zaludnią Europejczykami. Jeśli już, to Afrykanami, Azjatami i Amerykanami (z Południa), zasilającymi wiarą „bezpłodną babcię”, jak nazwał nasz kontynent Papież Franciszek.

Pomyślicie, że my Polacy, to jednak inna sprawa, jesteśmy przecież tak bardzo wierzący. Pozbądźmy się złudzeń, Polacy nie czytają codziennie Słowa Bożego, nienawidzą się z racji politycznych (PO i PiS), nie pomodlą się dzisiaj do św. Brygidy, swojej Patronki (jesteśmy wszak w Europie!). Jeszcze trochę z nas chadza do kościołów. Dopóki nie zamienią ich w muzea. Bo zamiana na restauracje to może nas zdenerwować.

 

Itinerarium

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.