SZCZĘŚLIWI GÓRALE BEZ URLOPÓW

Kazanie na 16 Niedzielę Zwykłą 22 lica 2018 Górale, to mądrzy ludzie. Dlatego nie biorą urlopów. Na urlopach innych ludzi, niekoniecznie całkiem mądrych, potrafią dobrze zarobić. Oczywiście, górale odpoczywają, a ci, którzy spędzają w górach urlopy niekoniecznie wypoczywać umieją.

Zapewne dla miłośników urlopów, wszelkiego typu, to co dziś piszę, brzmi głupio. Urlop jest dosyć nowoczesnym wynalazkiem, na dobre rozgościł się w naszej cywilizacji dopiero jakieś 70 lat temu, choć wystartował już na początku ery przemysłowej. Właściciele fabryk pojęli, że jeśli podarują pracownikom kilka dni wolnych, to ci wrócą do swoich obowiązków bardziej rześcy i ochotni do roboty.

Pójdźcie osobno na pustkowie, to jest istota wypoczynku, potrzebnego każdemu z nas. Współczesność wypycha wielu z nas na zatłoczone plaże i smrodliwe Krupówki, gdzie jedyny świeży zapach unosi się z ust tych, co akurat żują miętowe gumy.

Naturalnie wiem, że cała machina turystyki zarabia na naszych urlopach. Może jednak do kogoś przemówi dzisiejsza Ewangelia z wezwaniem do pójścia na miejsca osobne, gdzie rzeczywiście odpoczniemy, spotkamy wreszcie siebie samych i Pana Boga.

LITURGIA SŁOWA

Apostołowie zebrali się u Jezusa i opowiedzieli Mu wszystko, co zdziałali i czego nauczali. A On rzekł do nich: «Pójdźcie wy sami osobno na pustkowie i wypocznijcie nieco». Tak wielu bowiem przychodziło i odchodziło, że nawet na posiłek nie mieli czasu.

Odpłynęli więc łodzią na pustkowie, osobno. Lecz widziano ich odpływających. Wielu zauważyło to i zbiegli się tam pieszo ze wszystkich miast, a nawet ich wyprzedzili.

Gdy Jezus wysiadł, ujrzał wielki tłum. Zlitował się nad nimi, byli bowiem jak owce niemające pasterza. I zaczął ich nauczać o wielu sprawach.

(Mk 6,30-34)

Itinerarium

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.