KOBIETA KTÓRA BRONIŁA JEZUSA

Wtorek 6 marca 2018 W dniu sądu nad Jezusem próbuje bronić Go jedna kobieta, znana tylko ze swojej roli przy boku męża. Ewangelia rzadko sięga po imiona kobiet, nie znamy – na przykład – imion żony ani teściowej Piotra, pierwszego papieża. Nie jest lepiej i dzisiaj. Pamiętam jak na jakimś spotkaniu przywitała się ze mną kobieta, zapytałem kolegę kim jest i usłyszałem: „Ach, to druga żona pana J.” „A jak ma na imię?” „No… to żona J.” Tak jakby jej tożsamość określał jedynie związek z partnerem.

Żona Piłata, bo o niej dziś piszę, wedle biblistów mogła nazywać się Procula Claudia. W relacji św. Mateusza wstawia się u męża za Jezusem: : „Nie miej nic do czynienia z tym Sprawiedliwym, bo dzisiaj we śnie wiele nacierpiałam się z Jego powodu”. Jej interwencja nie zapobiegła skazaniu Jezusa.

Ta kobieta symbolizuje wspaniały, zakryty przed mężczyznami dar. Wiele prawd kobiety zdobywają przez przeczucia, sny, wiarę i natchnienia. Daleki jestem od sprowadzania tego daru do banalnej i wyświechtanej teorii o „kobiecej intuicji”. Żona Piłata nie znała Jezusa, nigdy Go nie spotkała i nie rozmawiała z Nim. Mogła tylko opierać się na opowieściach, famie proroka i nauczyciela. To jakoś przeniosło się w jej sny, którym uwierzyła. Dlatego wysyła posłańca do męża z prośbą o ocalenie Jezusa. Nie można wykluczyć, że Jezus miał świadomość, iż ma obrończynię.

Do Dnia Kobiet jeszcze dwa dni, ale już teraz przypominam, że mamy za co im dziękować.

Ps. Na marcowe dni Wielkiego Postu proponuję, abyśmy przyjrzeli się ludziom, którzy pojawiają się wokół Chrystusa w ostatnich dniach Jego życia. Ewangelie wyliczają w sumie kilkadziesiąt osób, niektóre są powszechnie znane (Piłat, Judasz, Maria), inne są na drugim czy trzecim planie, są też grupy – „tłum”, „naród”. Duchowieństwo, politycy, inteligencja, kompani Jezusa, Jego rodzina, znajomi, przypadkowi ludzie, tchórze, błazny, cała galeria.

Wczytując się w ich zachowania i słowa, odnajdziemy – pomimo upływu prawie dwóch tysięcy lat – postawy bardzo podobne do współczesnych. Co więcej, myślę, że możemy też dowiedzieć się czegoś o sobie. Zaprezentuję 24 postaci i grupy ludzi do 28 marca włącznie, z wyjątkiem niedziel i Triduum Paschalnego (29-31 marca).

Gdy się więc zebrali, spytał ich Piłat: «Którego chcecie, żebym wam uwolnił, Barabasza czy Jezusa, zwanego Mesjaszem?» Wiedział bowiem, że przez zawiść Go wydali. A gdy on odbywał przewód sądowy, żona jego przysłała mu ostrzeżenie: «Nie miej nic do czynienia z tym Sprawiedliwym, bo dzisiaj we śnie wiele nacierpiałam się z Jego powodu». (Mt 27, 17 – 19)

Itinerarium

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.