KTO POLICZKUJE JEZUSA

Sobota 3 marca 2018 W procesie Jezusa pojawiają się postaci drugoplanowe, zwykle umykające naszej uwadze. Spójrzmy dziś na bezimiennego sługę arcykapłanów, który policzkuje Jezusa.

Ten człowiek otwiera listę osób, które zadają Jezusowi fizyczny ból, będzie ich więcej. Jedni wykonują rozkazy, nie wychodząc poza ramy swoich obowiązków, inni wykorzystują okazję, aby drwić z Jezusa lub upokarzać Go, jeszcze do nich wrócimy.

Sługa policzkujący Jezusa przy Annaszu postąpił bezprawnie, nie orzeczono jeszcze żadnej kary dla Jezusa. Można sądzić, że chciał się przypodobać swojemu chlebodawcy, zmusić Jezusa do oczekiwanych zeznań , czuł się bezkarnie widząc niechęć Wysokiej Rady wobec proroka z Nazaretu.

Trochę głębiej patrząc, Jezus był już dla niego nikim, był „do usunięcia”. Sługa wyczuwał, że może Go sponiewierać, znieważyć. Bije w twarz, może z satysfakcją, że dosięga kogoś znanego, nawet sławnego. Jezus – to jest niezwykłe – odpowiada z łagodnością, wybija argument z ręki zarówno bijącego jak i obserwującego scenę  Annasza.

Wydawałoby się, że bezzasadne bicie po twarzy to echo przeszłości. Nie, wystarczy spojrzeć w komentarze w Internecie lub doniesienia mediów. Pięści zamieniły się w stukanie na klawiaturze lub sprytne montaże materiałów telewizyjnych. Bez zmian pozostaje prawda – każda ludzka twarz jest twarzą Chrystusa, Syna Bożego. Tego nie wiedział sługa. My już to wiemy.

 

Ps. Na marcowe dni Wielkiego Postu proponuję, abyśmy przyjrzeli się ludziom, którzy pojawiają się wokół Chrystusa w ostatnich dniach Jego życia. Ewangelie wyliczają w sumie kilkadziesiąt osób, niektóre są powszechnie znane (Piłat, Judasz, Maria), inne są na drugim czy trzecim planie, są też grupy – „tłum”, „naród”. Duchowieństwo, politycy, inteligencja, kompani Jezusa, Jego rodzina, znajomi, przypadkowi ludzie, tchórze, błazny, cała galeria.

Wczytując się w ich zachowania i słowa, odnajdziemy – pomimo upływu prawie dwóch tysięcy lat – postawy bardzo podobne do współczesnych. Co więcej, myślę, że możemy też dowiedzieć się czegoś o sobie. Zaprezentuję 24 postaci i grupy ludzi do 28 marca włącznie, z wyjątkiem niedziel i Triduum Paschalnego (29-31 marca).

 

 

Arcykapłan Annasz więc zapytał Jezusa o Jego uczniów i o Jego naukę. Jezus mu odpowiedział: «Ja przemawiałem jawnie przed światem. Uczyłem zawsze w synagodze i w świątyni, gdzie się gromadzą wszyscy Żydzi. Potajemnie zaś nie uczyłem niczego. Dlaczego Mnie pytasz? Zapytaj tych, którzy słyszeli, co im mówiłem. Oto oni wiedzą, co powiedziałem». Gdy to powiedział, jeden ze sług obok stojących spoliczkował Jezusa, mówiąc: «Tak odpowiadasz arcykapłanowi?» Odrzekł mu Jezus: «Jeżeli źle powiedziałem, udowodnij, co było złego. A jeżeli dobrze, to dlaczego Mnie bijesz?» Następnie Annasz wysłał Go związanego do arcykapłana Kajfasza.     (J 18,19-24)

Itinerarium

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.