KOMU MIŁOŚĆ SENS ŻYCIA DAJE

Piątek 14 lipca 2017 Czterech na stu badanych Polaków uważa, że miłość nadaje sens ich życiu. Ponad połowa uznaje rodzinę za najważniejszą wartość życia. W porównaniu z badaniami sprzed 20 lat liczba osób, które stawiają sobie pytanie o sens życia zmalała o 11%, autorzy raportu (CBOS, z marca 2017 r.) tłumaczą ten fakt brakiem czasu. Najczęściej o sensie życia myślą ludzie młodzi do 30 r. życia, znacznie więcej zastanawia się nad tym kobiet niż mężczyzn.

Do tej diagnozy dorzucę kilka uwag. O życiu częściej myśli człowiek głodny niźli syty, bardziej szuka sensu ktoś bez dachu nad głową niźli właściciel domu. Trudne pytania przychodzą do głowy jeśli trzeba uciekać ze swojej ojczyzny.

Czemu jednak będę wzywał do myślenia o sensie życia? Dominujące trendy dzisiejszej cywilizacji skutecznie wtrącają ludzi w schemat: pracuj, zarabiaj, jedz, pij, zwiedzaj, odpoczywaj. Więcej pracuj, lepiej zarabiaj, smaczniej jedz i pij, dalej podróżuj, dłużej odpoczywaj. Tu nie ma miejsca na kwestię sensu życia. Ani na przeżywanie miłości. Coraz lepiej wpasowani jesteśmy w maszynę konsumpcji, stajemy się kółkami kręcącymi się wedle wspomnianego schematu.

Kto zacznie myśleć albo da się porwać miłości, jest groźny dla systemu. Ale ma szansę na prawdziwe życie, na szczęście o którym zawsze marzył.

Itinerarium

Dodaj komentarz