JEDNO SPOJRZENIE ZAMIAST PACIERZA

Wtorek 26 kwietnia 2016 Dziś jest jedno z bardzo mało znanych świąt, wspomnienie Matki Bożej Dobrej Rady. To jedno z wezwań w litanii loretańskiej, dodane w niej przez Leona XIII w roku 1903.

To bardzo ładne wezwanie, nawiązujące do ewangelicznej historii z Kany Galilejskiej, gdzie Maria radzi weselnikom: „Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie Chrystus” (J 2,5). Rada Marii jest znakomita na czasy współczesne, kiedy w najlepsze trwa promocja egoizmu, często pod postacią wzniosłych haseł. Sprowadzają się one do gloryfikacji indywidualnych wyborów, w których najważniejsze jest to, że „ja tak chcę”. Nieważne czy zrobisz dobrze czy źle, mądrze czy głupio, pięknie czy brzydko, sprawiedliwie czy krzywdząco, ważne, że to „ty wybrałeś”. Codziennie wypowiadana fraza: „Bądź wola Twoja”, zostaje zniesiona przez „moją wolę” jako najważniejsze kryterium sensu i wartości. Maria podpowiada co innego: „Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie Chrystus”.

Lublinianie mogą dziś zajrzeć do kościoła Świętego Ducha, gdzie w ołtarzu znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Dobrej Rady (od 1642 r.), z Marią w dyskretnym uśmiechu. Komu zaś braknie czasu, a przechodzić będzie w pobliżu, podpowiem, że w czasach kiedy byłem rektorem tegoż kościoła znalazłem piękną historię. Na szczycie kościoła od strony ratusza umieszczony jest niewielki ruchomy ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej, a najdawniejsze przekazy mówią iż wystarczy tylko spojrzeć nań a już nie trzeba odmawiać nawet pacierza. Zatem, kto przejdzie tamtędy i spojrzy na Marię, ma gwarancję przychylności Matki Bożej. A kto nie zajrzy i nie przejdzie obok lubelskiego Świętego Ducha, niech chociaż zmówi tę krótką modlitwę:

Maryjo, Matko Dobrej Rady, która powiedziałaś: Uczyńcie wszystko, co wam powie Syn, wypraszaj nam u Chrystusa łaskę dobrych wyborów.

Niech Twoja modlitwa wyjedna zgodę i miłość w naszych rodzinach, opiekę i dary Ducha Świętego dla dzieci i młodzieży, pomyślność dla naszej Ojczyzny i błogosławieństwo dla Kościoła Świętego i Jego Pasterzy.

W chwilach trudnych, w cierpieniach i wątpliwościach, błagaj o Boże światło, które pozwoli nam rozpoznać wolę Chrystusa i o Jego moc, abyśmy umieli tę wolę wypełnić.

Zawierzamy się Twojemu wstawiennictwu na wszystkich drogach naszego życia. Orędowniczko i Doradczyni nasza, niech Twoja modlitwa wyjedna nam dar Bożej miłości i radość życia wiecznego. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Bez wątpliwości, Matka zawsze dobrze poradzi.

 

 

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.