MANDAT CO SIEDZI OBOK SZOFERA

Czwartek 10 września 2015

Gienia, jedna z moich ciotek, należy do kategorii ludzi, którzy wszystko najlepiej wiedzą, ponieważ widzieli i słyszeli w telewizji. Na jakąkolwiek uwagę krytyczną odnośnie tego medium odpowiada, że „od telewizji mądrzejszy nie będziesz”.

W Polsce nakaz zapinania pasów w samochodach początkowo dotyczył tylko jazdy poza terenem zabudowanym (chyba do roku 1991). Mąż cioci Gieni, wujek Roman, nie znosił pasów i zwykle ich nie zapinał, chyba, że na horyzoncie zobaczył milicjanta (a od roku 1990 – policjanta). Zdarzenie, o którym piszę działo się jeszcze za milicji.

Któryś z gorliwych stróżów prawa ustawił się dwa metry za tablicą oznaczającą koniec miasta i przyuważył wujka Romana bez pasów. I zaczął:

– A obywatel nie wie, że należy pasy zapiąć za miastem?

– Właśnie już zapinałem, panie władzo … – rozpoczął obronę wujek.

– Proszę pana! – weszła do akcji ciotka – on nigdy nie zapina pasów! Ja mu zawsze mówię, że to niebezpieczne. Widziałam jak w telewizji mówili, że trzeba zapinać. I ja mu zawsze mówię, żeby zapinał. A on nic! A w telewizji ostrzegają, informują, ja to wszystko, wie pan, oglądam, i ja mu mówię, żeby zapinał. Ale panie, gdzie tam, on się mnie nigdy nie słucha! A w telewizji pokazują, jakie są skutki jazdy bez pasów, że są wypadki, ludzie są ranni i giną. Proszę pana, ja oglądam i wiem!

Gdzieś w piątej minucie monologu ciotki Gieni milicjant jakimś cudem zdołał wrzucić pytanie:

– To jest … Siostra? Żona pana?

– Żona – odrzekł wujo.

– Tu są dokumenty, proszę zapiąć pasy i jechać ostrożnie dalej.

– Nie będzie mandatu, panie władzo? – radośnie zdziwił się Roman.

– Mandat, to siedzi koło pana. Do widzenia.

Przypomnę tylko, że obecnie należy zapinać pasy w mieście i poza miastem, nawet te na tylnych siedzeniach. A wszystkie ciocie, które wiedzą wszystko najlepiej, bo widziały w telewizji, pozdrawiajcie pięknie.

Itinerarium

30 responses to MANDAT CO SIEDZI OBOK SZOFERA


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.