ŚLEDŹCIE DOBRZE NEWSY Z WATYKANU

Sobota 5 września 2015

Złoty pociąg pod Wałbrzychem narobił ambarasu na całym świecie, i nie chodzi mi o roszczenia zgłaszane przez różne państwa co do jego zawartości. Przysłuchiwałem się jak dziennikarz jednej z renomowanych amerykańskich telewizji usiłował wymówić „Wałbrzych” i za każdym razem wychodziły mu wariacje na temat „Łolbi”. Wyobraźcie sobie dziennikarzy z Anglii, Francji czy Włoch zmagających się z wymawianiem nazwy naszego pięknego dolnośląskiego miasta. Tylko media niemieckie bez kłopotu piszą i mówią Waldenburg (nazwa do 1945 r.).

Choć i tak media mają szczęście. No bo załóżmy, że ów pociąg albo inny wielki skarb, zostałby znaleziony w jednej z miejscowości z regionu lubelskiego. A mogłyby to być miejscowości na przykład takie: Krzczeń (sami spróbujcie deklinacji, np. w celowniku), Dębszczyzna, Strzeszkowice czy Krzczonów. Oczywiście, wiem, że zaraz dorzucicie z innych stron Pszczynę i Czchów. A zagraniczni dziennikarze niech się cieszą, że pociągu nie odnalazł nasz słynny (filmowy) rodak Grzegorz Brzęczyszczykiewicz.

A o Watykanie miało być. Wysłałem niedawno życzenia urodzinowe pewnej pani zza wschodniej granicy. Odpisała: „Serdecznie dziękuję, Święty Ojcze!” Na proroka mi ta pani nie wygląda, ale na wszelki wypadek przy okazji najbliższego konklawe uważnie śledźcie newsy z Watykanu.

Itinerarium

18 responses to ŚLEDŹCIE DOBRZE NEWSY Z WATYKANU


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.