ŚLEPI I GŁUSI PROŚMY O CUD

Kazanie na 23 Niedzielę Zwykłą

6 września 2015

Czasem myślę, że najważniejsze cuda, jakich Jezus dokonał, to uzdrowienia ze ślepoty i głuchoty. Przypuszczam, że większość naszego pokolenia cierpi na jedną z tych dolegliwości bądź na obydwie.

Kilka lat temu w centrum Lublina, zimą, tuż obok popularnego dyskontu zauważyłem uwieszonego na poręczy barierki starszego mężczyznę. Zanim doszedłem do niego, ze sklepu wyszło kilkanaście osób i przeszło obok człowieka. Zagadnąłem gościa, był na rauszu (znośnym), wisiał tak już pół godziny. Zadzwoniłem, przyjechało pogotowie, kroplówka była jeszcze w karetce. I nie chodzi o to, że ja jestem jakiś nadzwyczaj miłosierny, chodzi o to, że ci ludzie, przechodzący obok nieszczęśnika, nie widzieli go.

Druga, zabawna historia. Spacerowałem ze znajomym , też w Lublinie. Wczesna wiosna, teren nad Bystrzycą, co rusz jakiś kwiczoł zaskrzeczy, drą się kosy na przemian z ziębami. A tu raptem wilga wchodzi ze swoim „fija, fija”. Kolega na chwilę przerwał rozmowę i rzucił: „Alarm komuś się włączył, ale ładny sygnał”. A mnie się alarm włączył, mam kolegę głuchego.

Byle co jemy, byle co oglądamy, byle co czytamy i byle czego słuchamy. A potem byle co gadamy i byle jak żyjemy. Takie czasy. I najbardziej potrzebujemy oświecenia dla oczu i serca, uzdrowienia słuchu w uszach i sercu. Panie Jezu, powtórz Swoje cuda na naszym pokoleniu.

 

LITURGIA SŁOWA

(Mk 7,31-37)
Jezus opuścił okolice Tyru i przez Sydon przyszedł nad Jezioro Galilejskie, przemierzając posiadłości Dekapolu. Przyprowadzili Mu głuchoniemego i prosili Go, żeby położył na niego rękę. On wziął go na bok, osobno od tłumu, włożył palce w jego uszy i śliną dotknął mu języka; a spojrzawszy w niebo, westchnął i rzekł do niego: Effatha, to znaczy: Otwórz się! Zaraz otworzyły się jego uszy, więzy języka się rozwiązały i mógł prawidłowo mówić. /Jezus/ przykazał im, żeby nikomu nie mówili. Lecz im bardziej przykazywał, tym gorliwiej to rozgłaszali. I pełni zdumienia mówili: Dobrze uczynił wszystko. Nawet głuchym słuch przywraca i niemym mowę.

(Iz 35,4-7a)
Powiedzcie małodusznym: Odwagi! Nie bójcie się! Oto wasz Bóg, oto – pomsta; przychodzi Boża odpłata; On sam przychodzi, by zbawić was. Wtedy przejrzą oczy niewidomych i uszy głuchych się otworzą. Wtedy chromy wyskoczy jak jeleń i język niemych wesoło krzyknie. Bo trysną zdroje wód na pustyni i strumienie na stepie; spieczona ziemia zmieni się w pojezierze, spragniony kraj w krynice wód.

(Ps 146,6c-10)
REFREN: Chwal, duszo, Pana, Stwórcę swego

On wiary dochowuje na wieki,
uciśnionym wymierza sprawiedliwość,
chlebem karmi głodnych,
wypuszcza na wolność uwięzionych.

Pan przywraca wzrok ociemniałym,
Pan dźwiga poniżonych,
Pan kocha sprawiedliwych,
Pan strzeże przybyszów.

Ochrania sierotę i wdowę,
lecz występnych kieruje na bezdroża,
Pan króluje na wieki,
Bóg twój, Syjonie, przez pokolenia.

(Jk 2,1-5)
Bracia moi, niech wiara wasza w Pana naszego Jezusa Chrystusa uwielbionego nie ma względu na osoby. Bo gdyby przyszedł na wasze zgromadzenie człowiek przystrojony w złote pierścienie i bogatą szatę i przybył także człowiek ubogi w zabrudzonej szacie, a wy spojrzycie na bogato odzianego i powiecie: Usiądź na zaszczytnym miejscu, do ubogiego zaś powiecie: Stań sobie tam albo usiądź u podnóżka mojego, to czy nie czynicie różnic między sobą i nie stajecie się sędziami przewrotnymi? Posłuchajcie, bracia moi umiłowani! Czy Bóg nie wybrał ubogich tego świata na bogatych w wierze oraz na dziedziców królestwa przyobiecanego tym, którzy Go miłują?

(Mt 4,23)
Jezus głosił Ewangelię o królestwie i leczył wszelkie choroby wśród ludu.

 

Itinerarium

20 responses to ŚLEPI I GŁUSI PROŚMY O CUD


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.