NIE MA LUDZI WŚRÓD UCHODŹCÓW

Piątek 4 września 2015

Europa ma problem z imigrantami. Jak rozdzielić kwoty uchodźców pomiędzy kraje członkowskie? Jakie będą skutki ekonomiczne exodusu Afrykanów i Azjatów? Stosy trupów odkryto w ciężarówce stojącej przy jednej z autostrad w Austrii. Słyszymy to wszystko od wielu dni. Jak wiadomo, przekaz medialny jest „sztuką narracji”, czyli sposobem opowiadania.

W tej narracji nie ma ludzi. Jest masa, fala, problem, ekonomiczne konsekwencje, są trupy, zamieszki. Rzadko przebija się w mediach – dla przykładu – dziesięcioletnia Fatima czy bezradny sześćdziesięcioletni Kofi. Nie ma ludzi, raczej groźna horda grożąca zniszczeniem naszego dobrobytu.

Najwięcej pracy mają europejscy ministrowie finansów: stać nas czy nie stać? Jak to odczuje gospodarka? Jak zareaguje giełda?

W starym, nieładnym ale pouczającym dowcipie, dwóch jankesów stoi nad rzeką, w której topi się nie biały. I robią zakład, utopi się czy nie utopi, stawką jest sto dolarów. Przybiega trzeci jankes, dziwak, i skacze do wody, aby ratować nieszczęśnika. Jeden z białych szybko wyciąga rewolwer i uśmierca ratownika. Drugi, lekko zniesmaczony, pyta:

– John, czemu to zrobiłeś?

– Jak to czemu, zakład musi być czysty!

 

Itinerarium

34 responses to NIE MA LUDZI WŚRÓD UCHODŹCÓW


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.