W WEEKEND WOJNA ALBO MIŁOŚĆ

Sobota 8 października 2014

Wojna, ta druga światowa, rozpoczęła się w piątek (1 września 1939). Z dzisiejszej perspektywy powiedzielibyśmy, że straszny niefart i jak popsuty weekend! Wojny powinny się rozpoczynać w poniedziałki albo wtorki, tak by było o czym gadać w nudne dni pracy. Związek Radziecki rozpoczął podbój Rzeczpospolitej w niedzielę 17 września 1939 r. Japończycy zaatakowali Amerykę (Pearl Harbour) w niedzielę 7 grudnia 1941 r.

Niczego złego nie chcę wieszczyć na rozpoczynający się (kolejny) długi weekend, pewnie nie będzie najgorzej. Zwracam tylko uwagę, że przeżywanie życia w kołowrocie cyklów, od poniedziałku do piątku w pracy (szkole, na uczelni) i potem upojny weekend, zabija w nas tempo rozwoju. Proszę tylko pomyśleć, czy kończący się tydzień bardziej przybliżył was do osiągnięcia życiowych celów? Staliście się lepsi? Mądrzejsi? Pomnożyliście miłość? Bliżej wam do zbawienia? Odwołuję się do linearnego rozumienia czasu, gdzie każda godzina, każdy dzień, każdy tydzień jest inny, niepowtarzalny, jedyny. Jeśli ktoś w każdy piątek i sobotę zapija się, a w niedzielę leczy kaca i z bólem myśli o poniedziałku, gnuśnieje i traci życie.

Chrześcijanie, o ile o tym wiedzą, za pierwszy dzień tygodnia przyjmują niedzielę, dzień zmartwychwstania Chrystusa. Dobra okazja do nowego początku. Druga uwaga, historyczna i zabawna nieco. Pamiętam czasy, kiedy tydzień pracy trwał 45 godzin, po 8 od poniedziałku do piątku i 5 w sobotę. Dziś pracujemy (lub chodzimy do pracy …) 40 godzin, a czas wolny jest znacznie dłuższy. Pytanie, czy pracujemy ciężej? – wątpię.

Ktoś, bardzo skrupulatny, zapytał mnie kiedyś czy popełnił grzech, bo 10 minut po północy z czwartku na piątek zjadł dwa plasterki polędwicy. Zgodnie z prawdą odrzekłem, że Pan Bóg najprawdopodobniej nie wie kiedy jest środa a kiedy sobota – przekazy biblijne podpowiadają, że u Pana Boga zawsze jest „dziś” i „teraz”.

Ewangelia mówi też bardzo ważną rzecz – nigdy nie można osłabić czujności i stracić z oczu celów swojego losu. „Nie znacie dnia ani godziny”. Jaki piękny weekend otrzymaliśmy od Pana Boga, na nowe życie i na pomnożenie miłości!

Itinerarium

8 responses to W WEEKEND WOJNA ALBO MIŁOŚĆ


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.