SPOTKANIA DO ZBAWIENIA KONIECZNE

Środa 29 października 2014

Kilka razy pisałem tu już o niebezpieczeństwie współczesnych „komunikatorów” (telefony komórkowe, Internet, skype), polegającym na tworzeniu barier między nami, pomimo, że  z założenia miały służyć tworzeniu więzi (komunii). Czasem zdaje mi się, że komunikatory mogą nawet stanowić narzędzie odrzucania innych, odstawienia na „bezpieczną odległość”.

Napisanie emaila, esemesa czy przesłanie fotografii to kwestia kilkunastu sekund. Mamy wrażenie (mylne), że spowodowaliśmy jakiś kontakt. Oczywiście, jeśli rzecz dotyczy przekazania informacji, jakichś danych to sprawa jest jasna, proces przebiega szybciej i sprawniej niż za pomocą listonosza lub paczki. Przenosimy jednak na tę formę także nasze kontakty osobowe, ludzkie. Emotikony, buźki itp., nie są w stanie zastąpić spotkania, wymiany spojrzeń, uśmiechów, wsłuchiwania się w tembr głosu. Mogą odgrodzić nas od żywego świata drugiej osoby, a nawet zamienić relację w „bezdotykową”.

Normalną przestrzenią życia jest spotykanie się z ludźmi, rozmowa, wspólne posiłki. Za tym kryje się otwartość serca, gotowość na stworzenie jedności z innymi.

Przygarniajcie się wzajemnie, bo i Chrystus przygarnął was, zachęca św. Paweł (Rz 15,7). Przygarniajcie się. Łączcie się, zbliżajcie, jednoczcie. Cały pomysł Boga na zbawienie polegał na zbliżeniu się do nas, dlatego Jezus stał się człowiekiem.

Cokolwiek może nas dzielić, odpychać, jest subtelnym działaniem diabła. Cokolwiek może nas zbliżać, łączyć i jednoczyć, pochodzi od Boga i niesie nadzieję zbawienia.

 

Itinerarium

15 responses to SPOTKANIA DO ZBAWIENIA KONIECZNE


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.