POLSKIE NIESPOKOJNE KLIMATY

Środa 20 sierpnia 2014

Rozmawiam ze znajomym. Wrócił niedawno z Zachodu (Europy), mówi, że chyba na jakiś czas znowu tam się przeniesie, bo u nas „jest bardzo niespokojnie”. Dopytałem, skąd takie przekonanie u niego. Tu jest za dużo afer, o których się ciągle mówi, szykują się zmiany polityczne wskutek których nie wiadomo jak będzie, ludzie bez przerwy narzekają (na wszystko i wszystkich) i na dodatek temat wojny codziennie gdzieś się pojawia.

Ośmieliłem się skomentować, że faktycznie mamy poważne afery, nadciągają zmiany w polityce, wojna jest możliwa (niestety), a narzekanie Polacy mają we krwi. Kolega potakiwał, ale uważał, że nie powinniśmy o tym tyle mówić, jest wiele ciekawych tematów, które nie wzbudzają niepokoju. Na przykład w Anglii wszyscy egzaltują się początkiem rozgrywek w lidze piłkarskiej i na czołówkach mediów jest pytanie czy odrodzi się Manchester United i czy Liverpool poradzi sobie bez Suareza. Przed wrześniowym referendum w sprawie odłączenia Szkocji od Anglii dyskutuje się zawzięcie o tym czemu Anglicy mówią o swojej królowej „Wasza Wysokość”, a Szkoci „Wasza Łaskawość”. I kto ma rację?

Rzeczywiście, pomyślałem, widzenie świata i spraw ważnych, zależne jest od miejsca w którym żyjemy. Problem w tym, że nie wszyscy Kurdowie (i Jazydzi) unicestwiani w Iraku przez radykalnych islamistów mogą uciec w bezpieczne miejsca, głodujące dzieci z Somalii nie mają szans na azyl w Europie i ocalenie od śmierci, spokojni dotąd cywile z Doniecka i Ługańska nie mają jak przedostać się w miejsca wolne od rakiet tzw. separatystów.

Wcale nie krytykuję kolegi z ciągotkami na Zachód. Jeden z bardzo zachodnich gości, amerykański admirał Stephen Decatur (1779 – 1820), zapisał dawno temu mądrą maksymę: „Right or wrong, my country!”, co można przetłumaczyć „Może ma rację, a może błądzi, jednak to jest moja ojczyzna!”

Lubię te polskie niespokojne klimaty i wiem, że zbawiamy się tu i teraz, raz w beztrosce raz w napięciu. I tu największe przykazanie, miłować Boga i bliźniego, mam spełniać.

 

Itinerarium

14 responses to POLSKIE NIESPOKOJNE KLIMATY


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.