KRÓL NOGI MYJE

Sobota 12 lipca 2014

 Od lat spada w Polsce liczba katolików chodzących do kościoła, w poprzednim roku także ta tendencja się utrzymała, doniosły ostatnio media. Rozpoczęła się debata na temat przyczyn, pojawia się wiele ciekawych wyjaśnień i interpretacji. Ja też krótko o tym.

Myślę, że jedną z podstawowych przyczyn jest fałszywy obraz Chrystusa. Niestety, rozpowszechnia się w Polsce inicjatywa na rzecz aktu intronizacji Chrystusa jako Króla Polski, a wraz z nią pojawiają się Jego obrazy w koronie, z berłem i wzorzystymi szatami. Obraz głęboko nieewangeliczny i szkodliwy.

Tak, Chrystus jest Królem. Jednak ewangeliczny obraz Chrystusa Króla to ten, kiedy On myje nogi apostołom. Albo kiedy przytula dzieci. Albo płacze przy grobie Łazarza. Słaby jestem w kwestii malarstwa, ale widziałem kiedyś w Padwie obraz Giotti di Bondone, Chrystus myje nogi uczniom, dzban z wodą podaje św. Jan. Chrystus myje nogi, bez korony, berła, złotego płaszcza. Myje brudne ludzkie nogi.

Być może się mylę, jednak czuję, że gdyby w kościołach były w ogóle obrazy Chrystusa Króla, myjącego nogi, tulącego dzieci i płaczącego przy grobie przyjaciela, więcej ludzi by tam przychodziło.

Itinerarium

14 responses to KRÓL NOGI MYJE


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.