O KRWI NAJDROŻSZEJ

Piątek 11 lipca 2014

Augustyn Zhao Rong ginie śmiercią męczeńską podczas prześladowań chrześcijan w Chinach w roku 1815. Andrzej Kim Tae – gon został ścięty w Korei w roku 1846. W japońskim Nagasaki 26 chrześcijan zostało ukrzyżowanych w roku 1597.

Sięgam po bardziej egzotycznych świadków wiary, bo męczennicy bliżsi naszej świadomości – Wojciech, Stanisław, Maksymilian Kolbe czy Jerzy Popiełuszko – są raczej znani. Patrząc w historię któregokolwiek z narodów europejskich, wszędzie znajdziemy męczenników, kamieniowanych, pieczonych i palonych na stosach, rzucanych na pożarcie dzikim zwierzom, krzyżowanych, dźganych ołowianymi prętami, nożami czy halabardami, ścinanych, żywcem zasypywanych w suchych studniach. Ich śmierci ukazują bogatą wyobraźnię prześladowców.

Od męczeńskiej śmierci Chrystusa i zapowiedzi „Jeżeli Mnie prześladowali to i was prześladować będą” (J 15,20), mordowanie Jego wyznawców jest zasadniczo normą. Wylanie krwi i oddanie życia wpisują się tajemniczo w dzieje chrześcijaństwa. Piszę tajemniczo, ponieważ logicznie nie da się ustalić żadnego związku między propagowaniem wiary a męczeństwem. Rozszerzanie islamu, buddyzmu czy hinduizmu (o ile w ogóle można o tym mówić) nie wiązało się z ofiarą życia; śmierć muzułmanina w walce z niewiernymi, znana w radykalnych wersjach islamu, to raczej kategoria wojskowo – patriotyczna (za ojczyznę, za ideę, za sprawę).

Niestety, gwoli pełnej prawdy, historia zna wiele (za wiele) przypadków, kiedy chrześcijanie „przekonywali” do swojej wiary mieczem i przemocą. Może i humorystycznie brzmi opowieść o giermkach Chrobrego, którzy przyuczali do piątkowego postu od mięsa wybijając opornym zęby drewnianymi kołkami. Po takiej „zachęcie” pozostawała tylko możliwość spożywania płynów. Palenie na stosie, niestety, również służyło niekiedy za sposób walki z ideami z pozoru (lub de facto) sprzecznymi z Ewangelią.

Daleki jestem od jakiegokolwiek morału i pouczenia. Skłaniam tylko głowę przed tajemnicą męczeństwa moich sióstr i braci w wierze. Może dzięki temu moja wiara jeszcze się trzyma. Czasem przepraszam za niewinną krew, przelewaną także przez moich braci i siostry. Jakieś pełne zrozumienie odnajduję w tajemnicy Krwi Chrystusa. W bardzo niewielu parafiach odmawia się w lipcu (na podobieństwo nabożeństw majowych i czerwcowych) Litanię do Najdroższej Krwi Chrystusa Pana. Jego Krew nadaje sens męczeństwom chrześcijan i męczeństwom zadawanym przez chrześcijan.

 

Kyrie eleison
Chryste eleison. Kyrie eleison
Chryste, usłysz nas
Chryste, wysłuchaj nas
Ojcze z nieba Boże, zmiłuj się nad nami
Synu, Odkupicielu świata, Boże
Duchu Święty, Boże
Święta Trójco, jedyny Boże


Krwi Chrystusa, Jednorodzonego Syna Ojca Przedwiecznego, wybaw nas
Krwi Chrystusa, wcielonego Słowa Bożego
Krwi Chrystusa, nowego i wiecznego Przymierza
Krwi Chrystusa, przy konaniu w Ogrójcu spływająca na ziemię
Krwi Chrystusa, tryskająca przy biczowaniu
Krwi Chrystusa, brocząca spod cierniowej korony
Krwi Chrystusa, przelana na Krzyżu
Krwi Chrystusa, zapłato naszego zbawienia
Krwi Chrystusa, bez której nie ma przebaczenia
Krwi Chrystusa, która poisz i oczyszczasz dusze w Eucharystii
Krwi Chrystusa, zdroju miłosierdzia
Krwi Chrystusa, zwyciężająca złe duchy
Krwi Chrystusa, męstwo Męczenników
Krwi Chrystusa, mocy Wyznawców
Krwi Chrystusa, rodząca Dziewice
Krwi Chrystusa, ostojo zagrożonych
Krwi Chrystusa, ochłodo pracujących
Krwi Chrystusa, pociecho płaczących
Krwi Chrystusa, nadziejo pokutujących
Krwi Chrystusa, otucho umierających
Krwi Chrystusa, pokoju i słodyczy serc naszych
Krwi Chrystusa, zadatku życia wiecznego
Krwi Chrystusa, wybawienie dusz z otchłani czyśćcowej
Krwi Chrystusa, wszelkiej chwały i czci najgodniejsza

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam Panie
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas Panie
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami

Odkupiłeś nas, Panie, Krwią Swoją
I uczyniłeś nas Królestwem Boga naszego


Módlmy się:  Wszechmogący, wieczny Boże, któryś Jednorodzonego Syna Swego ustanowił Odkupicielem świata i Krwią Jego dał się przebłagać, daj nam, prosimy, godnie czcić zapłatę naszego zbawienia i dzięki niej doznać obrony od zła doczesnego na ziemi, abyśmy wiekuistym szczęściem radowali się w niebie. Przez tegoż Chrystusa Pana naszego. Amen.

 

Itinerarium

6 responses to O KRWI NAJDROŻSZEJ


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.