TAJEMNICA MOJEJ POŚCIELI

DSC_0001DSC_0002DSC_0005DSC_0152DSC_0171DSC_0178 DSC_0223DSC_0226

Środa 14 maja 2014

 

 

Moja pościel jest kremowa i ozdobiona czerwonymi kaukaskimi kwiatami oraz innymi wzorkami, których nazwać nie umiem, ale które możecie sobie pooglądać w galerii przy dzisiejszym wpisie na www.itinerarium.pl. Co więcej, niektórzy z was przyłożyli się do jej zakupienia, choć bardzo pośrednio, via Gruzja i Osetia.

Krawcowa, Galina, mieszka na północ od Tbilisi w niewielkiej osadzie uchodźców o nazwie Shavshvebi. Podczas jednego z ostatnich pobytów w Gruzji czekała na mnie spora paczka, w niej wspomniana pościel i informacja, że przesyłka pochodzi od Galiny. Doskonale pamiętałem sytuację sprzed dwóch lat – zresztą historię kobiety przytaczam niżej wraz z wpisem z tamtego okresu.

Niektórzy z czytelników Itinerarium pojawiają się na rekolekcjach Last Minute, w Adwencie czy Wielkim Poście. Wtedy proszę o wsparcie jakiegoś konkretnego dzieła, a jednego razu apelowałem o pomoc dla uchodźców po wojnie Rosji z Gruzją. Uczestnicy rekolekcji złożyli się na pomoc uchodźcom, pieniądze zamieniłem na 2 maszyny do szycia, a Galina zrobiła wszystko jak obiecała (patrz niżej). W dowód wdzięczności uszyła komplet pościeli. Mimo tego, że w zasadzie pościel zawdzięczam hojności uczestników rekolekcji i mógłbym ją podzielić na kilkadziesiąt części a potem obdarować każdego z ofiarodawców, wpadłem na lepszy(chyba)  pomysł. Zamówiłem u Galiny kilka sztuk pościeli (w różne kaukaskie wzorki), będą gotowe na połowę lipca, powiadomię o tym tutaj i każdy chętny będzie miał szansę na jej zakupienie. Po czym ja zawiozę znów pieniądze do Shvashvebi i dokupimy nowe maszyny do szycia albo inną sensowną rzecz.

Piszę o tym wszystkim oczywiście nie dlatego, żeby chwalić się moją kwiecistą pościelą, ale aby pokazać jak działa nasza polska solidarność, konkretnie i skutecznie. Przy okazji dziękuję wszystkim, którzy są autorami tego małego, ale pięknego dzieła.

Na koniec wpis sprzed dwóch lat.

 

 

 

 

GALINA

Wtorek 6 listopada 2012

 

W życiu trzeba sobie zawsze jakoś radzić. I nie poddawać się. Galina jest Osetynką, Osetyni to mały, niespełna milionowy, kaukaski naród. Mieszkają po obydwu stronach Kaukazu, jedni w administracyjnej Rosji (Osetia Północna), inni w rzekomo niepodległym państwie (Osetia Południowa). To państwo powstało w 2008 roku, po wojnie rosyjsko – gruzińskiej. Wojska rosyjskie zajęły Osetię Południową, która do tej pory była autonomicznym regionem w Gruzji. Rosjanie zdecydowali o wysiedleniu niemal wszystkich Gruzinów z Osetii Południowej (choć mieszkali tam od wieków), aby w ten sposób nie dać żadnego powodu do łączności z Gruzją. Wysiedlony wówczas został także mąż Galiny, Gruzin, oczywiście z całą rodziną. Rosyjscy żołnierze wypędzali szybko i skutecznie, nie można było zabrać ze sobą dobytku, trzeba było uciekać w tym, co się miało na sobie. Bogu dzięki, że udało się zabrać życie.

Rodzina Galiny zamieszkała w naprędce wybudowanym ośrodku dla uchodźców, w małej wsi Shavshvebi, kilkanaście kilometrów od stron ojczystych. W sumie w ośrodku mieszka 178 rodzin i ponad 600 osób. Każda rodzina otrzymała mały domek, z elektrycznością, ale bez wody. Z ośrodka jest daleko do wszelkiego świata, tzn. do szkoły, lekarza czy urzędu, nie wspominając o kolei. W absolutnie szczerym polu stoi 178 takich samych, małych domków bez łazienek.

Ale wiadomo, że w życiu trzeba sobie jakoś radzić i nie poddawać się. Pierwsza inicjatywa Galiny to sklep, który zorganizowała w ośrodku. Sklep to mały barakowóz, znaleziony gdzieś w pobliżu. Ma dach, drzwi i okienko, z którego sprzedawany jest chleb, herbata i cukier. Sklep, a raczej powiedziałbym coś z niczego. Bo żeby sobie w życiu radzić, trzeba robić coś z niczego. W Shavshvebi znaleźli się obok siebie ludzie z różnych miejsc, z traumą właściwą wypędzonym, nie znali się, nie ufali sobie. Galina wpadła na pomysł, przeszła od domu do domu, spisała jak kto się nazywa, ile osób jest w rodzinie, ile dzieci; każdemu domowi nadała numer. I od tej pory wiadomo było, że państwo Berdzishvili (na przykład) mają pięcioro dzieci i mieszkają pod numerem 75.

Wkrótce Galina otrzyma – z Polski – dwie maszyny do szycia. Zebrała 10 kobiet z ośrodka i nauczy je szyć pościel i obrusy, ruszy pożyteczna manufaktura. Będzie zarobek dla kilku rodzin. W życiu trzeba także pamiętać o innych.

Brzmi to może wszystko egzotycznie i naiwnie. Ale jest taka kobieta, w dalekim Shavshvebi, która tchnęła życie w całą wieś, otworzyła sklep i dba o ponad 600 ludzi. Galina.

 

Itinerarium

32 responses to TAJEMNICA MOJEJ POŚCIELI


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.